Na rynku odreagowanie, a wskaźniki makro dostały zadyszki | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Na rynku odreagowanie, a wskaźniki makro dostały zadyszki

Jeśli trafne jest założenie, że na GPW rozpoczęło się typowe odreagowanie, to z uwagi na ciągle niski poziom optymizmu rynkowego należałoby uznać, że indeksy mają jeszcze szanse rosnąć. Co potem? Wiele zależy od tego, czy ostatnie sygnały z gospodarki to jedynie chwilowa „usterka” w cyklu wzrostowym.

Mijający tydzień przyniósł wreszcie wyczekiwane odreagowanie na warszawskim parkiecie, które skoncentrowało się przede wszystkim na akcjach dużych spółek. Ma to zapewne wiele wspólnego z trwającym ożywieniem na rynkach wschodzących.

Rzućmy okiem na wykresy.

W czwartek WIG zdołał wspiąć się na poziom najwyższy od ponad miesiąca. W dłuższej perspektywie na wykresie dopatrzyć się można specyficznego układu kresek.

Rys. WIG

WIG

Gdyby indeks zdołał przebić linię łączącą ostatnie lokalne górki, byłby to sygnał, że ożywienie na GPW nabiera rumieńców. Diagnozę tę potwierdza sytuacja na wykresie obliczanego przez nas indeksu nieważonego.

Jak ocenić szanse na kontynuację fali wzrostowej? Tu tradycyjnie z pomocą przychodzi nam wskaźnik nastrojów, jakim jest odsetek optymistów w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Póki co szoruje on ciągle po dnie w okolicach 40%. Pokuśmy się o proste statystyki. Spośród pięciu fal wzrostowych na GPW, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, cztery skończyły się dopiero gdy odsetek optymistów osiągnął co najmniej poziom 60%, zaś pozostała jedna (ta ostatnia – zakończona w kwietniu) wygasła, gdy optymistów było ok. 54%. Widać zatem, że teoretycznie mamy jeszcze trochę przestrzeni do poprawy nastrojów, zanim znowu zaczną się one pogarszać.

A co na dłuższą metę? Tu w grę wchodzą oczekiwania dotyczące gospodarki.

W mijającym tygodniu poznaliśmy najnowsze odczyty dwóch wskaźników, które warto monitorować ze względu na ich historyczną użyteczność dla inwestorów. W czwartek okazało się, że odzwierciedlający koniunkturę w polskim sektorze bankowym indeks Pengab spadł, a spadek ten jest największy od roku. Jak twierdzą jednak eksperci, „zmiana ta ma sezonowy charakter, nie przekreślając długookresowego trendu wzrostowego”. Faktycznie, wskaźnik w wersji mającej pokazywać trend jeszcze nie spada, a jedynie (albo „aż”) zatrzymał się na dotychczasowym poziomie, najwyższym od ponad dwóch lat.

Gorzej zaprezentował się opublikowany w piątek indeks instytutu Ifo odzwierciedlający nastroje niemieckich przedsiębiorców (historycznie nastroje te miały przełożenie na koniunkturę na GPW). Wskaźnik spadł do poziomu najniższego od pięciu miesięcy, co jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od jesieni 2012 r.

Jeśli przypomnieć, że w kwietniu indeks PMI dla polskiego przemysłu znalazł się najniżej od dziewięciu miesięcy, to widać, że z otoczenia gospodarczego po raz pierwszy od dłuższego czasu przestały płynąć pozytywne sygnały, napędzające koniunkturę giełdową (najnowszy odczyt PMI poznamy na początku czerwca).

Rys. Indeks Ifo

Nastroje niemieckich przedsiębiorców

Jak to wszystko interpretować? Ekonomiści zakładają, że mamy do czynienia z chwilową „usterką” w cyklu wzrostowym (wywołaną m.in. przez sytuację na Ukrainie), a nie trwalszym spowolnieniem. Niemniej widać też, że ów cykl jest na dużo bardziej zaawansowanym poziomie niż np. przed rokiem.

Reasumując, indeksy warszawskiej giełdy podjęły próbę odreagowania. Poziom optymizmu rynkowego jest ciągle niski, co z kolei sprawia, że pozostaje jeszcze przestrzeń do dalszej poprawy nastrojów zanim fala wzrostowa wygaśnie. Pewną niewiadomą pozostaje natomiast koniunktura w gospodarce, gdzie monitorowane przez nas wskaźniki zgodnie przestały rosnąć i pojawia się pytanie czy jest to jedynie przejściowa „usterka”.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory