Małe spółki kontra zadyszka w gospodarkach | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Małe spółki kontra zadyszka w gospodarkach

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Już od kilku miesięcy zwracamy uwagę, że obok szeregu pozytywnych czynników dla krajowego rynku akcji istnieje też czynnik ryzyka w postaci zadyszki (spowolnienia) w gospodarkach. Wg wstępnego odczytu wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro w październiku co prawda już tylko nieznacznie, ale jednak znów spadł, do poziomu najniższego od lutego br. (58,5 pkt.).

Poniższy wykres przypomina, że szczególnie akcje małych spółek na GPW były od lat mocno wrażliwe na wahania koniunktury w europejskiej gospodarce. Począwszy od lipca ta tradycyjna korelacja jak na razie nie jest jednak widoczna - sWIG80 "trzyma się mocno" jak na tak pokaźny spadek PMI ze szczytu. Czyżby tym razem rynek zakładał, że zadyszka w gospodarkach to jedynie chwilowe zjawisko?

Jeśli już coś spada w przypadku indeksu małych spółek, to jest to monitorowany przez nas popularny wskaźnik zaczerpnięty z analizy technicznej, oscylator RSI (w wersji opartej na danych tygodniowych). Swój szczyt ustanowił on jeszcze w czerwcu i od tego czasu zachowuje się wyraźnie słabiej niż sam indeks, co oznacza, że powstaje rozległa "negatywna dywergencja". Wg książkowych schematów może to być pewien sygnał ostrzegawczy. Ale jest ciągle szansa na anulowanie owego sygnału, gdyby oscylator RSI przebił widoczną na wykresie czerwoną linię.

Reasumując, w warunkach pewnej (ciągle dość niewielkiej) zadyszki w gospodarkach (spadek PMI) akcje krajowych małych spółek w ostatnich miesiącach mają bardziej "pod górkę". Będziemy bacznie obserwować czy uda się przełamać widoczną na wykresie negatywną dywergencję.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory