Krzywa rentowności w głębokiej inwersji | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Krzywa rentowności w głębokiej inwersji

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czas odświeżyć temat krzywej rentowności obligacji w USA, a szczególnie temat jej odwrócenia (inwersji). Obecnie krzywa ma nietypowy, obniżający się kształt już niemal na całej długości, poza najkrótszymi terminami zapadalności.

O ile wcześniej pisaliśmy, że krzywa jest odwrócona na odcinku 10 lat - 2 lata (tzn. różnica rentowności między tymi papierami jest ujemna), to obecnie wielkość tej inwersji jest największa od ... początku lat 80. A jednocześnie krzywa odwróciła się również na kolejnym standardowo branym pod uwagę w analizach odcinku 10 lat - 3 miesiące.

Tak jednoznaczna inwersja zgodnie z historycznymi wzorcami jest zwiastunem nadciągającej recesji w USA. Zwróćmy przy tym uwagę, że wkrótce przed recesją krzywa powinna modelowo zacząć ulegać wystromieniu, czyli powrotowi do normalności.

Jakie może być znaczenie inwersji dla inwestorów giełdowych? Na poniższym wykresie pokazujemy wskaźnik mierzący zakres (szerokość) odwrócenia krzywej w oparciu o wszystkie możliwe kombinacje spreadów między poszczególnymi obligacjami. Okazuje się, że na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza (za jakie dysponujemy kompletem danych potrzebnych do tych obliczeń) wzrost wskaźnika powyżej progu 70 proc. niezawodnie wieścił nadejście dwóch głębokich rynków niedźwiedzia na Wall Street.

Obecnie (wstępne dane za listopad) wskaźnik sięgnął 79 proc., również przekraczając wspomniany próg. Zawędrował też dużo wyżej niż przed krachem covidowym. Pocieszające obecnie jest natomiast to, że w odróżnieniu od bessy z lat 2008 lub 2000-01 tym razem S&P 500 przynajmniej część (a w wersji bardzo optymistycznej - całość) przeceny ma już za sobą, a nie dopiero przed sobą.

 

Reasumując, głębokie i szerokie odwrócenie (inwersja) amerykańskiej krzywej rentowności obligacji to zgodnie z tradycją mocny sygnał ostrzegawczy przed recesyjną bessą na Wall Street. Dobra wiadomość tym razem jest taka, że przynajmniej część tej bessy jest nietypowo już za nami.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory