Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Jak w szybki sposób ocenić w jakim punkcie długoterminowego cyklu giełdowego jesteśmy? Podejmujemy próbę stworzenia takiego obrazowego narzędzia, obejmującego różne aspekty sytuacji: analizę techniczną (miesięczny oscylator stochastyczny), poziom wycen (P/E dla statystycznej spółki), otoczenie makroekonomiczne (tutaj chyba najtrudniej o optymalny wskaźnik, który by w pełni opisywał to, co się dzieje w gospodarce - w przypadku QUERCUS Agresywnego silną korelację stwierdziliśmy w przypadku wskaźnika CEDI).
Cykl giełdowy w pigułce
Cena jednostki QUERCUS Agresywnego jest w okolicach prawie sześcioletniego minimum. Co podpowiadają wskaźniki?
- Podczas gdy jeszcze w lecie ub.r. Agresywny był silnie "wykupiony" (co wg modelu było okazją do redukcji zaangażowania), to od maja br. pozostaje w stanie skrajnego "wyprzedania" (ang. oversold). W tej strefie kształtowały się wszystkie dotychczasowe dołki. Nie ma natomiast prostej odpowiedzi na pytanie o to jak długo jeszcze utrzyma się stan wyprzedania. Niektórzy inwestorzy mogą być skłonni poczekać do pojawienia się sygnału w postaci mocnego odbicia oscylatora od dołka.
- Polskie akcje są tanie (choć nie ekstremalnie tanie jak na początku 2009 roku) - wskaźnik P/E dla statystycznej spółki jest niewiele powyżej lokalnego dołka z 2011 roku.
- Co ciekawe podczas gdy w mediach coraz głośniej na temat możliwego spowolnienia gospodarczego, to reagujący bardzo szybko na wahania koniunktury gospodaczej wskaźnik CEDI zaczyna ostatnio wysyłać raczej pozytywne sygnały (po ostrym spadku).
Reasumując, nasze nowe eksperymentalne narzędzie ma za zadanie pokazywać w jakim punkcie długoterminowego cyklu jest cena jednostki QUERCUS Agresywnego. Wszystko wskazuje na to, że ten punkt jest już położony nisko. Będziemy na bieżąco aktualizować naszą "pigułkę".
Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.