Fed kontra globalny kryzys | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Fed kontra globalny kryzys

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Historyczne chwile nie tylko na rynkach, ale też w polityce monetarnej. Amerykańska Rezerwa Federalna obcięła stopy procentowe niemal do zera (do przedziału 0-25%) i wznowiła QE. Poniżej kilka słów na temat szerszego kontekstu i implikacji tych posunięć.

Obniżka stóp do 0-0,25% cofa nas do ... grudnia 2008

Cała próba "normalizacji" stóp procentowych za czasów poprzedniej szefowej Fedu, Janet Yellen, właśnie ostatecznie trafiła do kosza... Cała seria podwyżek została błyskawicznie skasowana. Polityka monetarna jest znów w tym samym punkcie, co kilka miesięcy po upadku Lehman Brothers.

Implikacje? Dobra wiadomość jest taka, że koniec obniżek stóp w przeszłości oznaczał też ... bliski koniec bessy (koniec obniżek w XII 2008 -> koniec bessy w III 2009; koniec obniżek w VIII 2003 -> koniec bessy nawet kilka miesięcy wcześniej).

Oczywiście tym razem cykl obniżek był mocny niestandardowy (błyskawiczny) i zdecydowanie wyprzedził pogorszenie danych z realnej gospodarki, co sprawia, że obecna sytuacja może być nie w pełni porównywalna z poprzednimi cyklami. Drugie zastrzeżenie jest takie, że nie ma żadnej pewności czy obniżki stóp dobiegły końca. Kto wie czy po raz pierwszy w historii koszty pieniądza w USA nie zejdą poniżej zera, np. na wzór europejski?

Fed znów sięga po "bazookę" - QE w pełnej okazałości

Powyższy wykres zdaje się sugerować, że zakupy obligacji przez Fed mają bardzo istotne znaczenie dla koniunktury na Wall Street. O ile zakupy trwające od jesieni ub.r. nie miały oficjalnego statusu QE (miały dość uznaniowy charakter - zostały na rynku okrzyknięte mianem "Not QE"), to teraz Fed oficjalnie ogłosił, że w "ciągu nadchodzących miesięcy" skupi obligacje skarbowe za co najmniej 500 mld USD oraz obligacje hipoteczne (MBS) za kolejne minimum 200 mld USD (zauważmy, że do tej pory Fed systematycznie pozbywał się MBS). Oznaczałoby to powiększenie portfela tych instrumentów o niemal 20% - to QE z prawdziwego zdarzenia.

Reasumując, w świetle powyższych faktów wydawałoby się, że mimo pierwszej negatywnej reakcji rynków (na zasadzie obaw, że "Fed też panikuje") warto zwrócić, że poprzednim razem zejście stóp do zera (XII 2008) połączone z masowym skupem obligacji hipotecznych (od II 2009), a potem skarbowych (od IV 2009) oznaczały ... koniec bessy. Oczywiście podstawowym warunkiem jest rychłe opanowanie pandemii...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory