Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Lipiec zapisał się na kartach historii nie tylko pod znakiem pierwszej od 2008 roku obniżki stóp procentowych w USA, ale też jako miesiąc, w którym tzw. ekspansja w amerykańskiej gospodarce stała się (prawdopodobnie) rekordowo długa. Wg naszych wyliczeń minęły bezprecedensowe 122 miesiące od ostatniej recesji, jeśli trzymać się dat recesji ustalonych przez instytut NBER (uwaga - o tym kiedy formalnie kończy się ekspansja i zaczyna recesja instytut decyduje z wielomiesięcznym opóźnieniem). Poprzednia rekordowo długa ekspansja trwała 120 miesięcy i zakończyła się na jesieni 2001.
Te rekordy oczywiście uzasadniają trwającą debatę na temat tego czy kolejna recesja już gdzieś czyha za rogiem. Tegoroczne odwrócenie krzywej rentowności obligacji również wpisuje się w te rozważania. Z drugiej strony Goldman Sachs zwraca uwagę, że chociaż ekspansja w gospodarce USA jest rekordowo długa, to jednak jest również wyjątkowo powolna. Zdaniem strategów GS to ma swoje zalety - nie dostrzegają obecnie "zbyt wielu" oznak niebezpiecznej nierównowagi w gospodarce.
Lipcowa decyzja Fedu o obniżce stóp teoretycznie zwiększa szanse na przedłużenie ekspansji, ale też tego nie przesądza. Wiele będzie zależało od innych czynników. Choćby od tego czy wojny handlowe nie pogrążą wzrostu w światowej gospodarce, co nie pozostałoby bez wpływu także na USA.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.