Dziś dziewiąta podwyżka stóp | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Dziś dziewiąta podwyżka stóp

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wszystko wskazuje na to, że na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniesie stopę referencyjną NBP. Średnie oczekiwania rynkowe mówią o podwyżce o 75 punktów bazowych (prognozy zawierają się w przedziale 50-100 p.b.), do 6%. Ostatnio stopa na tym poziomie była jeszcze w listopadzie 2008, zanim została gwałtownie ścięta na skutek spirali wydarzeń po upadku Lehman Brothers.

A skoro już o 2008 roku mowa, to jest jeszcze jedna ciekawostka - dzisiaj RPP pobije ówczesny rekord, jeśli chodzi o liczbę podwyżek w danej serii, który wynosi dotąd osiem (tamta seria została zakończona w czerwcu 2008).

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że już teraz obecny impuls monetarny jest dużo silniejszy niż w 2008 roku, co wynika z niższego punktu wyjścia. Od początku cyklu podwyżek stopa referencyjna urosła dotąd o 5,15 pkt. proc. (po dzisiejszej prawdopodobnej podwyżce będzie to już 5,9 pkt. proc.), podczas gdy we wspomnianym historycznym okresie łączna skala zacieśnienia wyniosła 2 pkt. proc. Większą niż obecnie skalę podwyżek odnotowano wyłącznie w latach 1999-2000.

Już od pierwszych miesięcy obecnego cyklu zacieśniania wskazywaliśmy, że historycznie podwyżki wiązały się z negatywnym scenariuszem dla polskiego rynku akcji - i ta diagnoza ponownie się sprawdza.

Które aktywa z kolei bezpośrednio korzystają na podwyżkach stóp? Przede wszystkim obligacje o zmiennym oprocentowaniu, np. hurtowe papiery skarbowe typu WZ, lub też obligacje korporacyjne. Ich oprocentowanie jest uzależnione od stawek WIBOR, które nawet wyprzedzają ruchy RPP. Przykładowo 6-miesięczny WIBOR jest już w okolicy 7 proc.

Reasumując, dziś zapewne zostanie pobity rekord, jeśli chodzi o liczbę podwyżek stóp procentowych w danej serii. Skala zacieśnienia może budzić uzasadnione obawy wśród inwestorów giełdowych, bo tak mocny impuls monetarny powinien z pewnym opóźnieniem odbić się na koniunkturze gospodarczej. Bezpośrednim beneficjentem pozostają - na co konsekwentnie zwracamy uwagę przy każdej kolejnej podwyżce - obligacje o zmiennym oprocentowaniu.


Tomasz Hońdo, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory