Duże dysproporcje w zachowaniu się cen różnych ryzykownych aktywów | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Duże dysproporcje w zachowaniu się cen różnych ryzykownych aktywów

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Pierwsze tygodnie nowego roku na rynkach upływały – na pierwszy rzut oka – względnie spokojnie. Przynajmniej do piątku. Główne indeksy giełdowe oscylowały wokół zera.

Ale to tylko pozorny spokój. Waluty rynków wschodzących dostają w bieżącym roku tęgie lanie. Najbliższa nam turecka lira potaniała już o 9% do dolara.

Spadek kursu tureckiej liry do amerykańskiego dolara – ostatni rok

USD/TRY 

Nie wygląda to dobrze. Zaczyna pachnieć większymi problemami. Chyba, że bank centralny podniesie mocno stopy.

Z drugiej strony jesteśmy/byliśmy świadkami bardzo mocnego zachowania kursów europejskich banków, szczególnie tych z peryferii. Przykładowo austriacki Raiffaisen Bank podrożał od końca 2013 r. aż o ponad 20%. I to pomimo gigantycznej 50% oferty akcji. Na wartości zyskały również polskie banki, które wyceniane są na poziomie 15-krotności oczekiwanych zysków. Tanio to nie jest.

Reasumując, jesteśmy mocno zdziwieni takim rozwarstwieniem / zmianami cen poszczególnych ryzykownych aktywów w pierwszych tygodniach nowego roku. Dopiero w piątek wszystko zaczęło tanieć. Wcześniej, przy pogarszającej się sytuacji na rynkach wschodzących, zaskakująco mocno zachowywały się kursy europejskich (w tym naszych) banków.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory