Dobre wieści z rynku obligacji | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Dobre wieści z rynku obligacji

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Przed tygodniem pisaliśmy o "światełku w tunelu" dla rynku krajowych obligacji skarbowych o stałym kuponie. Wygląda na to, że opisywany tam scenariusz zaczyna się realizować. W czwartek pojawił się sygnał, który można traktować w charakterze pewnego przełomu. Rentowność benchmarkowych obligacji o terminie wykupu za ok. 10 lat wybiła się dołem z opisywanej przed tygodniem formacji "głowy z ramionami" (RGR), wędrując do poziomu najniższego od kwietnia.

Spadek rentowności to automatycznie wzrost cen omawianych instrumentów. Najwyżej od ponad trzech miesięcy znalazł się po czwartkowej sesji indeks TBSP (Treasury BondSpot Poland), będący benchmarkiem dla całej gamy obligacji hurtowych o stałym oprocentowaniu. Tak pokaźnej zwyżki nie obserwowaliśmy jeszcze od czasu rozpoczęcia rekordowej bessy na tym rynku.

Cenom obligacji stałokuponowych sprzyjają oznaki słabnięcia koniunktury gospodarczej, które mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do szybszego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, szczególnie gdyby pojawiły się pierwsze pozytywne sygnały, jeśli chodzi o inflację.

Dziś pojawiła się kolejna oznaka głębszego spowolnienia gospodarek - wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro znalazł się poniżej granicy 50 pkt. Jak już wskazywaliśmy w poprzednich miesiącach, w takich okolicznościach RPP historycznie wstrzymywała się z dalszymi podwyżkami stóp.

Głównym czynnikiem ryzyka pozostaje natomiast nieprzewidywalność wojny w Ukrainie i jej wpływ na ceny surowców energetycznych.

Reasumując, widać pierwsze oznaki możliwego przełomu na rynku obligacji stałokuponowych. Ich indeks od czerwcowego dołka podskoczył już o prawie 7 proc.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory