"Długie" obligacje w USA przecenione o ponad ... 40 proc. | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

"Długie" obligacje w USA przecenione o ponad ... 40 proc.

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Skala przeceny polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu jest bezprecedensowa - w trakcie ostatniego tygodnia indeks TBSP znalazł się niemal 22 proc. poniżej szczytu (w ostatnich dniach próbuje odbić się od dna).

Pocieszające dla polskich inwestorów na tym rynku może być tylko to, że bardzo podobnie wygląda sytuacja na tzw. rynkach bazowych. Przykładowo szeroki indeks amerykańskich obligacji skarbowych przekroczył próg 18-proc. zniżki od szczytu. To prawdziwy szok dla inwestorów przyzwyczajonych, że najgłębsze przeceny wynosiły dotąd 6-7 proc. Tak dramatycznej skali spadku bloombergowski indeks "skarbówek" nie odnotował jeszcze nigdy w swej historii obejmującej już prawie pół wieku!

Jeśli zaś sięgniemy po subindeks obejmujący papiery o najdłuższych terminach do wykupu, przekraczających 20 lat, to tam bessa przekroczyła próg -40 proc. (!). Dotychczasowy rekord z 2009 roku (-25 proc.) został pobity w sposób spektakularny.

Wszystkie te fakty przywołujemy tu nie tyle, by "straszyć", lecz raczej pokazać, że (a) bessa na krajowym rynku obligacji nie jest odizolowanym zjawiskiem - wręcz przeciwnie, wpisuje się w globalny trend, (b) bessa jest - jak się wydaje - na mocno zaawansowanym etapie.

Zgodnie z zasadą że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło", pożytecznym efektem ubocznym bessy jest wzrost przyszłej rentowności obligacji. W przypadku wspomnianego szerokiego amerykańskiego indeksu "skarbówek" podskoczyła ona z zaledwie ok. 0,5 proc. w połowie 2020 roku do prawie 4,5 proc. w trakcie minionego tygodnia i znalazła się na poziomie najwyższym od ... 2007 roku.

Reasumując, bessa na rynkach obligacji okazała się bezprecedensowa, co wynika zarówno z faktu, że (a) wzrost rentowności jest w ostatnich kilkunastu miesiącach wyjątkowo gwałtowny, (b) wzrost ten wystartował z bardzo niskiego pułapu. Pocieszające jest przynajmniej to, że obecne poziomy rentowności rokują dużo lepiej na dalszą przyszłość niż miało to miejsce np. w połowie 2020 roku.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory