Czy 2 lata hossy S&P 500 to dużo? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Czy 2 lata hossy S&P 500 to dużo?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wspinając się na rekordowy poziom, amerykański indeks S&P 500 w dobrym nastroju świętuje zbliżające się drugie urodziny hossy, która formalnie wystartowała z dołka z 12 października 2022. Zaciekawiły nas historyczne statystyki, które pokazują, że z jednej strony obecna hossa jest już starsza niż poprzednia, trwająca od dołka pandemicznego krachu z marca 2020 do stycznia 2022 (która była akurat rekordowo krótka), ale z drugiej strony jest ciągle relatywnie młoda na tle historycznej normy (wynoszącej 5,0-5,5 roku, w zależności od tego czy pod uwagę bierzemy medianę czy średnią).

Rys1

 

O ile powyższe statystyki są bez wątpienia ciekawe, to jednak tylko częściowo oddają rzeczywistą zmienność S&P 500. Pod uwagę biorą bowiem czas trwania fal wzrostowych pomiędzy dużymi spadkami o co najmniej 20 proc., zgodnie z tradycją rozumianymi jako bessa.

Jak wyglądałyby statystyki, gdyby pod uwagę wziąć mniejsze przeceny, np. takie, które przekraczały próg -10 proc. od szczytu (taki co najmniej 10-proc. spadek jest na Wall Street określany formalnie jako "correction", w odróżnieniu od "pullback" oznaczającego mniejsze zniżki). W poniższej tabeli podajemy wyniki naszych obliczeń obejmujących ostatnie 40 lat.

Rys2

 

Odnaleźć tu można kilka ważnych ciekawostek.

Po pierwsze nurtujący jest fakt, że mediana spadków S&P 500 po przekroczeniu wspomnianego progu -10 proc. to ... -19,9 proc. Innymi słowy, statystyczna zniżka po przekroczeniu progu 10 proc. zatrzymywała się tuż poniżej progu -20 proc., traktowanego jako kryterium bessy. Oznacza to, że ustanowienie w obliczeniach progu -20 proc. prowadzi do pominięcia wielu przecen, które były "prawie" bessą (swoją drogą, czyż nie jest to ironia losu, że amerykański indeks tak lubił historycznie tylko postraszyć bessą?).

A jak wygląda obecny czas trwania fali wzrostowej, wynoszący 500 sesji i prawie 24 miesiące? Okazuje się, że jest on już dłuższy od historycznej mediany, wynoszącej 472 sesje i 22,5 miesiąca. Korzystniej wyglądają rezultaty w oparciu o średnią (31,5 mies.), ale zostały one wydłużone przez np. rekordowo długi rynek byka z lat 1990-97 (mediana jest mniej podatna na wpływ przypadków mocno odstających od normy).

Co ciekawe, również zasięg obecnej 2-letniej zwyżki, wynoszący +61,9 proc., jest już nieznacznie powyżej historycznej mediany (60,9 proc.).

Wszystko to nie oznacza oczywiście, że co najmniej 10-proc. "correction" musi nadejść z dnia na dzień, ale po przekroczeniu statystycznej mediany takie ryzyko staje się z każdym miesiącem coraz wyższe.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory