Część cyklicznych zysków z akcji już za nami, ale… | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Część cyklicznych zysków z akcji już za nami, ale…

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

W pierwszych dwóch analizach, jakie pojawiły się (w maju) na łamach qnews.pl („Im bliżej końca obniżek stóp procentowych, tym lepiej dla akcjiorazW dołkach cyklu koniunkturalnego zwykle opłaca się kupować akcje”) starałem się pokazać, w jakim punkcie długoterminowego cyklu jest polska giełda. Mimo późniejszych krótkoterminowych wzlotów i upadków kursów (zwłaszcza dużych spółek) oraz mimo rozmaitych obaw o koniunkturę na giełdach światowych (czy to obaw przed przegrzaniem koniunktury w USA lub przed pogłębieniem przeceny na rynkach wschodzących) diagnoza cały czas okazuje się trafna.

Najlepszym tego dowodem są nowe szczyty trendu wzrostowego zanotowane w ostatnim czasie przez indeksy takie jak: WIG, mWIG40, sWIG80, WIG Plus czy też obliczany przez nas Nieważony Indeks Giełdowy (co ciekawe NIG zanotował nowe szczyty zanim stało się to w przypadku części innych indeksów).

Jeśli chodzi o WIG, to pokonanie czerwcowego szczytu otworzyło mu drogę do jeszcze ważniejszego poziomu, jakim jest górka z wiosny 2011 r. (50.371 pkt.). Indeks szykował się do ataku na ten szczyt jeszcze w połowie czerwca, ale wówczas przeszkodą w zdobyciu go okazał się nadmierny optymizm na rynku. Póki co według czwartkowego odczytu wskaźnika SII, optymizm jest ciągle pod kontrolą.

Rys. Odsetek byków w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na tle WIG

Odsetek byków i WIG 

Co ciekawe udany atak na szczyt z 2011 r. ma już za sobą gromadzący średniej wielkości spółki indeks mWIG40 (jednym z głównych motorów jego wzrostu jest bijący rekordy kurs LPP, a także notowania niektórych banków). W mijającym tygodniu znalazł się on najwyżej od połowy 2008 r. To zupełnie nowa jakość na polskim rynku akcji.

Rys. Indeks mWIG40

mWIG40 bije rekordy hossy 

Jak więc widać, sytuacja rozwija się w kierunku pożądanym z punktu widzenia posiadaczy akcji. Nie da się oczywiście wykluczyć krótkoterminowej korekty o sile adekwatnej do tempa ostatniej zwyżki notowań, zwłaszcza, że już niebawem na rynek powróci temat „reformy” OFE. Trzeba też brać pod uwagę to, że ożywienie w gospodarce polskiej oraz strefy euro zostało już powszechnie zauważone, a to oznacza de facto, że początkowa faza owego ożywienia jest już za nami. Podobnie jak związane z tą fazą zyski z akcji.

Niemniej według wymienionych na wstępie sprawdzonych koncepcji trudno byłoby zakładać, że trend wzrostowy (lub hossa jak kto woli) jest już w schyłkowej fazie. Historycznie w trakcie fazy wzrostowej roczna dynamika PKB dochodziła do 4,5-7,5%. Nawet jeśli założymy, że tak dobre wyniki są obecnie nie do powtórzenia, to dojście choćby do 3% i tak dawałoby jeszcze spory zapas względem 0,5% w I kw. br. Jednocześnie cały czas gospodarce jak i rynkowi akcji sprzyjają pozytywne efekty dotychczasowych obniżek stóp procentowych. W analizach w serwisie qnews.pl będziemy na bieżąco monitorować przebieg cyklu koniunkturalnego.

Reasumując, obecna faza cyklu sprzyja rynkowi akcji, choć nie da się wykluczyć krótkoterminowej huśtawki nastrojów.

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory