Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Najnowszy globalny sondaż Bank of America/Merrill Lynch wśród zarządzających funduszami przynosi co ciekawe wieści na temat dalszego ograniczenia przez menedżerów alokacji w akcjach. Wygląda na to, że zarządzający są mocno sceptyczni co do losów tegorocznego ożywienia na giełdach po ubiegłorocznych turbulencjach. Albo mają rację i rynki ponownie zanurkują, albo ... w którymś momencie będą zmuszeni dołączyć do rosnącego rynku, jeszcze bardziej "podkręcając" zwyżkę (z takim epizodem mieliśmy do czynienia w 2016 roku).
Nasz ulubiony wskaźnik z całego zestawu zawartego w comiesięcznym sondażu jeszcze mocniej zszedł w dół. W lutowej ankiecie już tylko 6% netto zarządzających zadeklarowało, że w swych funduszach przeważają akcje. To poziom najniższy od jesieni 2016 roku (okolice wyboru D. Trumpa na prezydenta). Dla porównania, na szczycie euforii związanej z wiarą w "globalne zsynchronizowane ożywienie gospodarcze" (I 2018) odsetek ten wynosił 55% netto.
Na jeszcze większy sceptycyzm (strach?) wskazuje wysoki poziom gotówki deklarowany przez zarządzających. Ten wskaźnik z kolei osiągnął poziom najwyższy od ... przełomu lat 2008/2009 (globalny kryzys finansowy)!
Co ciekawe jednak jest jeden segment, w którym menedżerowie wydają się być coraz bardziej optymistycznie nastawieni: rynki wschodzące. Oni sami przyznają, że "long emerging markets" (długa pozycja na tych rynkach) to obecnie już najbardziej "rozchwytywany" temat inwestycyjny.
To może być o tyle zastanawiające, że z rynkami wschodzącymi jest silnie skorelowany nasz rodzimy WIG20. Warto jednak zwrócić uwagę, że wg sondażu moda na emerging markets póki co zdecydowanie nie dorównuje wcześniejszej modzie na spółki e-commerce ("FAANG+BAT"). W jej punkcie kulminacyjnym (VIII 2018) za zbyt "rozchwytywane" uznawało je przeszło 50% zarządzających. Obecna moda na rynki wschodzące (niespełna 20%) jest w tym porównaniu raczej na dość wczesnym etapie.
Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.