Bilans Fedu odchudzony już o BILION dolarów | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Bilans Fedu odchudzony już o BILION dolarów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czas odświeżyć nasze rozważania dotyczące bilansów banków centralnych, w szczególności tego najważniejszego - amerykańskiego Fedu. Powodów do odświeżenia tematu nie brakuje. Wymieńmy kilka kluczowych liczb:

  • w październiku suma bilansowa Fedu spadła poniżej progu 8 BILIONÓW dolarów (czyli amerykańskich trillions) - po raz pierwszy od maja 2021;
  • łączny spadek bilansu, liczony od rekordowego pułapu, przekroczył właśnie BILION dolarów. To absolutny rekord. Dla porównania, przy poprzednim "zacieśnianiu ilościowym" (lata 2018-19) bilans skurczył się maksymalnie o niecałe 0,7 bln USD.
Rys1

 

Bez wątpienia tak daleko idąca redukcja bilansu Fedu jest czymś nietypowym, bo "normą", do której bank przyzwyczaił rynki po 2008 roku, był raczej systematyczny wzrost (względnie stabilizacja). Intuicja podpowiada, że "zacieśnianie ilościowe" jest negatywnym czynnikiem dla rynków, jednak wpływ na koniunkturę jest bez wątpienia mocno złożony. Po pierwsze, wydaje się, że redukcja bilansu ma pośredni wpływ na turbulencje na rynku amerykańskich obligacji, bo to właśnie redukcja portfela papierów skarbowych decyduje w największym stopniu o odchudzaniu całego bilansu. Jest to natomiast wpływ pośredni, a nie bezpośredni, bo Fed nie sprzedaje obligacji (czyli nie generuje ich podaży), lecz "jedynie" w większości rezygnuje z reinwestowania środków pochodzących z wykupu kolejnych serii "skarbówek". Ale ten brak tradycyjnego nabywcy obligacji pośrednio jednak wywierać może wpływ na rentowności.

Intuicja podpowiada, że kuracja odchudzająca Fedu nie pozostaje też bez wpływu na rynki akcji, chociaż wpływ ten jest trudny do jednoznacznego wyjaśnienia. Redukcja bilansu nie dotyczy bowiem bezpośrednio akcji, natomiast wpływ może być pośredni, za sprawą ogólnej redukcji płynności w gospodarce. Taką teorię potwierdzałby równoległy spadek podaży pieniądza (money supply).

Rys2

 

Jeśli spojrzymy na zachowanie rynku akcji w USA od czasu rozpoczęcia QT (quantitative tightening), to wpływ z pewnością nie jest liniowy i jednostajny. W pewnym momencie (lipiec br.) indeksowi S&P 500 udało się nawet odrobić całe początkowe straty. Jednak, jeśli spojrzeć na całokształt, czy to S&P 500, czy np. gromadzący małe spółki Russell 2000, są obecnie znów wyraźnie poniżej poziomów sprzed rozpoczęcia QT.

Rys3

 

Reasumując, intuicyjnie wydaje się, że uporczywa redukcja bilansu przez Fed ma pośredni wpływ zarówno na obligacje, jak i akcje. Oby normalizacja inflacji skłoniła w którymś momencie amerykański bank centralny do wstrzymania kuracji odchudzającej!


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory