Międzynarodowy dystrybutor komponentów komputerowych postawił na rozwój własnych, wysokomarżowych marek. Zyski szybko rosną. Kurs akcji też idzie w górę, ale wskaźniki wyceny są ciągle na niskim poziomie.
Tomasz Hońdo, tomasz.hondo@quercustfi.pl
Profil działalności
ASBISc Enterprises Plc. (nazwa skrócona na GPW: ASBIS; symbol: ASB) to jeden z czołowych dystrybutorów komponentów i sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, na rynkach wschodzących EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Obecnie grupa działa w 75 krajach, w tym w Polsce. Tradycyjnie największy udział w sprzedaży mają kraje byłego ZSRR: 40,4% w 2012 r., a w dalszej kolejności Europa Środkowo-Wschodnia: 34,8%. Na grupę składają się (oprócz spółki-matki) 44 spółki zależne (w Polsce: Asbis PL Sp. z o.o.). Akcje ASBISc Enterprises Plc. są notowane na GPW od jesieni 2007 r.
Zakres geograficzny działalności Asbisu
źródło: Asbis
Oprócz sprzedaży sprzętu renomowanych producentów (takich jak Intel, AMD, Microsoft, Dell, Toshiba) Asbis postawił też na rozwój sprzedaży towarów pod własnymi markami: Canyon i Prestigio (m.in. tablety, smartfony, czytniki, urządzenia GPS). Metoda jest następująca: Asbis opracowuje projekt produktu i jego specyfikację, a następnie zleca produkcję u dostawców w Korei, na Tajwanie i w Chinach, a potem sprzedaje go pod własnymi markami po niższych cenach niż konkurenci. Udział marek własnych w przychodach szybko rośnie i właśnie to zdaniem analityków jest mocną stroną spółki. W I kw. 2013 r. udział ten przekroczył 17% w porównaniu z niecałymi 6% rok wcześniej.
Wyniki finansowe
W ostatnich latach spółka może się pochwalić dynamicznym wzrostem zysków. Wiele wskazuje na to, że ta pozytywna tendencja zostanie utrzymana. Według oficjalnej prognozy opublikowanej w marcu Asbis zarobi w 2013 r. 11-12,5 mln USD. Dom Maklerski BZ WBK przewiduje, że będzie jeszcze lepiej – zysk może sięgnąć nawet 14,3 mln USD. Zdaniem tej instytucji w sierpniu Asbis może podnieść oficjalną prognozę na rok bieżący. W samym I kw. 2013 Asbis miał ponad 3,3 mln USD zysku, czyli 48% więcej niż rok wcześniej.
Co ważne, Asbis systematycznie dzieli się zyskami z akcjonariuszami (największym jest prezes Siarhei Kostevitch). W tym roku ok. 30% ubiegłorocznego zarobku zostało przeznaczone na dywidendę (5 centów na akcję – ok. 16 groszy wobec 4 centów rok wcześniej). Dodatkowo ostatnie walne zgromadzenie zdecydowało o skupie akcji własnych. Asbis może w ciągu roku wydać na ten cel do 0,5 mln USD, pod warunkiem, że kurs będzie w przedziale 4-6 zł.
Wycena giełdowa
Chociaż od wielu miesięcy kurs spółki jest w systematycznym trendzie wzrostowym, to akcje nie wydają się jeszcze drogie. Wręcz przeciwnie, wskaźniki wyceny Asbisu są nadal względnie niskie. Kapitalizacja giełdowa spółki to ok. 320 mln zł, czyli przy obecnym kursie dolara niecałe 100 mln USD. Przy prognozowanym na ten rok zysku w wysokości 11-12,5 mln USD daje to wskaźnik C/Z na poziomie zaledwie 8-9. Akcje notowane są jednocześnie ciągle poniżej wartości księgowej.
Kurs akcji Asbisu (zł)
Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl.
Przypominamy też o konkursie z nagrodami - tylko do końca lipca!