Alternatywa dla coraz mniej rentownych lokat | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Alternatywa dla coraz mniej rentownych lokat

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Z opublikowanych właśnie danych NBP wynika, że banki cały czas stopniowo redukują oprocentowanie depozytów. W październiku wyraźnie tąpnęło oprocentowanie najkrótszych lokat (do 1 mies.), natomiast średnia dochodowość wszystkich nowych depozytów dla klientów detalicznych znalazła się na granicy 4 procent - to poziom najniższy od 29 miesięcy. Oprocentowanie lokat się obniża, bo sektor bankowy jest wysoce nadpłynny - na koniec września wartość depozytów była o ponad 700 mld zł większa od wartości kredytów.

Rys1

 

Najprostszą alternatywą dla coraz mniej atrakcyjnych lokat są rozmaite obligacje skarbowe i korporacyjne, które z kolei znajdują się w portfelach funduszy inwestycyjnych dłużnych. Co prawda stawka WIBOR, od której pośrednio zależy oprocentowanie części obligacji (a która sama zależy z kolei od poziomu stóp procentowych NBP i oczekiwań co do ich zmian), ostatnio również zaczęła lekko opadać, ale jest nadal wyjątkowo wysoko w porównaniu ze średnim oprocentowaniem depozytów. Różnica na koniec października wynosiła 184 punkty bazowe (1,84 pkt. proc.).

Rys2

 

Na poniższym zestawieniu pokazujemy, że z lokatami "wygrywają" wszystkie główne kategorie obligacji z tzw. rynku wtórnego - począwszy od stałoprocentowych, poprzez skarbowe zmiennoprocentowe, a skończywszy na bardziej ryzykownych, ale zarazem najbardziej rentownych papierach korporacyjnych.

Rys3

 

Reasumując, w warunkach ciągłego stopniowego obniżania oprocentowania lokat bankowych utrzymuje się wyraźna przewaga rynku obligacji.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory