Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Bez wątpienia kończący się rok należał do najbardziej dramatycznych na rynkach i w gospodarkach. Przypominamy wybrane fakty, które zapiszą 2020 rok na kartach historii.
Najszybszy krach ...
Jeszcze nigdy spadki na Wall Street nie były tak szybkie i gwałtowne jak w marcu. Pod względem tempa zejścia ze szczytu tegoroczny krach okazał się rekordowy nawet w porównaniu ze słynnym załamaniem z jesieni 1987. W marcu zwracaliśmy też uwagę, że przecena dramatycznie wyprzedziła uśrednioną ścieżkę bessy.
Nasz wykres z 17. marca br.
... i najszybszy powrót do szczytów na Wall Street
Wystarczyło raptem pięć miesięcy, by indeks S&P 500 odrobił całe straty z owego najszybszego krachu. Obserwatorzy przecierali oczy ze zdumienia. Rynek znów zaskoczył, tym razem pozytywnie.
Nasz wykres z 20. sierpnia br.
Ujemne ceny ropy naftowej
W kwietniu doszło do zjawiska, które będzie zapewne opisywane w podręcznikach - ceny ropy naftowej zeszły przejściowo poniżej ... zera na skutek pandemicznego załamania popytu i kłopotów z magazynowaniem. Ale ten fenomen dotyczył nie tyle całego rynku ropy, lecz jedynie jednego segmentu - kontraktów terminowych o bliskich terminach dostawy. Załamanie mogli wykorzystać nieliczni wytrawni traderzy mający możliwość fizycznego przechowania kupionego surowca. Tąpnięcie w niewielkim stopniu przełożyło się na ceny benzyny czy oleju napędowego na stacjach.
Bezprecedensowy skok bezrobocia w USA
W kwietniu stało się jasne, że rekordowy krach na Wall Street dyskontował rekordowy wysyp wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (spora część nowych bezrobotnych dotyczyła tzw. bezrobocia tymczasowego).
Okładka "The Wall Street Journal" z 3 kwietnia br.
Awaryjne cięcie stóp przez banki centralne
Na kartach historii zapisała się reakcja banków centralnych na krach na rynkach. Fed był zmuszony ściąć stopy procentowe niemal do zera, w jego ślad poszły też inne banki. Dno przeceny na giełdzie miało miejsce dokładnie wtedy, gdy Rezerwa Federalna ogłosiła "QE bez limitu".
Wielkie pakiety fiskalne
Pod koniec marca amerykański Kongres uchwalił pakiet fiskalny (tzw. CARES Act) wart 2,2 bln USD, w ramach którego popłynął strumień gotówki do obywateli i firm. Różne programy pomocowe ogłosiło też wiele innych krajów, w tym Polska. Na jesieni Unia Europejska zatwierdziła fundusz odbudowy wart 750 mld EUR. Ogromna i skoordynowana interwencja fiskalna pozwoliła bez wątpienia powstrzymać rozwój recesji.
Potężny przyrost długu
Niestety interwencje fiskalne mają swój koszt w postaci przyrostu długu publicznego. Przykładowo wg ostatnich szacunków kongresowego CBO dług federalny w tym roku podskoczył z ok. 79% do ponad 98% PKB. Problem długów jest jedną z najważniejszych długoterminowych konsekwencji tegorocznej zawieruchy.
Porażka Trumpa
Przegrana D. Trumpa w rywalizacji o fotel prezydenta w USA w listopadowych wyborach okazała się zgodna z niepisaną regułą, zgodnie z którą recesja przekreśla szanse na reelekcję. Administracja Trumpa była oskarżana o bagatelizowanie pandemii w początkowym okresie. Kontrowersyjny prezydent zostanie zapamiętany z jednej strony za korzystne dla inwestorów cięcia podatków, a z drugiej za skłócenie Ameryki z partnerami handlowymi.
Reasumując, mijający rok był jednym z najbardziej dramatycznych w historii rynków i gospodarek. Miejmy nadzieję, że przyszły będzie spokojniejszy i bardziej przewidywalny.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.