6 z 10 miesięcy na plusie | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

6 z 10 miesięcy na plusie

Inwestowanie w liczbach – odcinek IV

W przeszłości na warszawskiej giełdzie miesiące pod znakiem zwyżki przeważały liczebnie nad miesiącami „na czerwono”. Dobre passy statystycznie trwały też dłużej niż okresy dekoniunktury.

 

Tym razem w naszym cyklu artykułów weźmiemy na warsztat miesięczne stopy zwrotu z indeksu WIG. Poniżej kilka ciekawych faktów na ten temat.

Licząc od 1996 r. (pominęliśmy wcześniejsze lata istnienia GPW ze względu na małą liczbę spółek i bardzo duże rozchwianie notowań) średnia miesięczna zmiana WIG to +1,2%. Zwróćmy uwagę, że jest to liczba dodatnia, co oznacza, że na dłuższą metę rynek akcji jest w trendzie wzrostowym.

Oczywiście gdyby co miesiąc akcje przynosiły taką stopę zwrotu, sprawa byłaby banalnie prosta, jeśli chodzi o pomnażanie pieniędzy. W rzeczywistości zdarzają się mniejsze lub większe odchylenia od średniej. Aby to zobrazować zebraliśmy wszystkie miesięczne zmiany WIG i uszeregowaliśmy je od najniższej do najwyższej.

Rys. 1. Miesięczne zmiany WIG od najniższej do najwyższej

Miesięczne zmiany WIG 

Kwestię tę można zobrazować także w nieco inny sposób.

Rys. 2. Rozkład miesięcznych zmian WIG

Rozkład miesięcznych zmian WIG 

Jak widać w przeszłości nie brakowało na giełdzie miesięcy pod kreską. Rozkład stóp zwrotu jest bez wątpienia daleki od ideału wymarzonego przez niejednego posiadacza akcji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że zielone słupki na wykresie są w wyraźnej przewadze. Po pierwsze najwyższy jest słupek z lekko dodatnimi stopami zwrotu (0-5%). Po drugie miesięcy na plusie było 123 z 213, czyli prawie 58%. Można na tej podstawie przyjąć, że na dłuższą metę właśnie tyle wynosi prawdopodobieństwo, że w danym miesiącu zarobimy na giełdzie.

Oczywiście okresy hossy mają to do siebie, że dobra passa utrzymuje się przez wiele miesięcy, zaś w okresach bessy jest dokładnie odwrotnie. Rzućmy więc też okiem na to jak długie były dobre i złe passy.

Rys. 3. Liczba przypadków, w których dobra/zła passa trwała przez daną liczbę miesięcy

Dobre i złe passy 

O ile najdłuższe złe passy trwały 4 miesiące (było ich 8), to najdłuższe dobre passy trwały 6 miesięcy (było ich 3). Ciekawie w tym kontekście wygląda obecna sytuacja. Wrzesień był trzecim miesiącem pod znakiem zwyżki WIG, a październik być może wydłuży tę dobrą passę. Na podstawie danych historycznych nie można jednak wykluczyć, że okres nieprzerwanej zwyżki będzie jeszcze nieco dłuższy.

Reasumując, chociaż w przeszłości nie brakowało na GPW miesięcy pod znakiem spadków, to jednak na dłuższą metę rynek akcji cechuje się przewagą pozytywnych trendów. Warto też zwrócić uwagę, że zdecydowana większość zmian plasuje się w przedziale od -10% do +10%. Rzadko zdarza się, by zmiany były silniejsze.

tomasz.hondo@quercustfi.pl


Zapraszamy do udziału w KONKURSIE - do wygrania książki!

Zachęcamy też do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory