11 miesięcy od ostatniej podwyżki i co dalej? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

11 miesięcy od ostatniej podwyżki i co dalej?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Dzisiaj (w środę 12 czerwca) inwestorzy otrzymają mix dwóch ważnych wydarzeń w USA. Po pierwsze - najnowsze dane o inflacji CPI za maj. A po drugie - wyniki czerwcowego posiedzenia Fedu.

Konsensusowe prognozy zakładają kolejne, niewielkie postępy w obniżaniu tempa wzrostu cen w gospodarce. Inflacja bazowa (z pominięciem cen żywności i paliw) wg oczekiwań obniżyła się do 3,5 proc. rok do roku, co byłoby tempem najniższym od ... 37 miesięcy, a więc ponad trzech lat. Dezinflacja, która rozpoczęła się w końcówce 2022 roku, do tej pory była jednym z czynników wyraźnie sprzyjających hossie na Wall Street.

Nic nie wskazuje jednak na to, by te postępy w normalizacji inflacji były już wystarczającym argumentem do obniżenia stóp procentowych przez Fed - dzisiejsze posiedzenie prawdopodobnie nie przyniesie pod tym względem żadnych zmian (możliwe będą natomiast zmiany w komunikacji tempa przyszłych obniżek - poznamy bowiem najnowsze projekcje członków władz monetarnych). 

Rys1

 

Pewien paradoks polega na tym, że podczas gdy obecnie Fed nie chce obniżyć stóp z poziomu 5,25-5,50 proc. przy inflacji bazowej rzędu 3,5 proc. r/r, to kiedy poprzednio inflacja dotarła do tego samego pułapu (tyle że od dołu), Fed nie spieszył się ze zmianą stóp, które wtedy były na poziomie bliskim zeru. Ewidentnie w działaniach amerykańskiego banku centralnego (i nie tylko tego banku) widać pewną inercję. Skoro rozpoczęcie podwyżek stóp w 2022 roku było o wiele miesięcy opóźnione względem pierwszych oznak narastania presji inflacyjnej, to pojawia się naturalne pytanie, czy również obecnie Fed nie ryzykuje podobnego opóźnienia w obniżkach kosztów pieniądza. Istnieje ryzyko, że zbyt długie utrzymywanie wysokich realnych stóp będzie coraz większym ciężarem dla gospodarki.

Od ostatniej podwyżki stóp (lipiec 2023) mija właśnie 11 miesięcy. Jest to najdłuższy okres utrzymywania wysokich stóp od lat 2006-2007 - wtedy okres od ostatniej podwyżki do pierwszego cięcia wynosił ok. 15 miesięcy. Jeśli zaś spojrzymy na wszystkie cykle z ostatnich prawie czterech dekad, to średni czas oczekiwania na początek obniżek stóp wynosił niecałe 11 miesięcy - można zatem powiedzieć, że Fed doszedł właśnie do historycznej średniej. Wg obecnych oczekiwań rynkowych pierwszej obniżki można się spodziewać we wrześniu (czyli 14 miesięcy po zakończeniu cyklu podwyżek - niemal tyle co w 2007 roku).

Rys2

Fed nieoficjalnie zapoczątkował obecną politykę docelowej stopy procentowej (tzw. Fed funds rate) w latach 80. (różne źródła podają rok 1982 lub 1987 jako daty graniczne).

Reasumując, przysłowiowy zegar tyka. 11 miesięcy od czasu ostatniej podwyżki stóp oraz mimo prognozowanego na maj spadku inflacji bazowej do poziomu najniższego od 3 lat Fed nie zamierza na razie obniżać kosztów pieniądza. Z każdym kolejnym miesiącem rośnie ryzyko, że rozpoczęcie obniżek będzie tak samo spóźnione, jak wcześniej rozpoczęcie podwyżek.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory