10 lat historii funduszy QUERCUS | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

10 lat historii funduszy QUERCUS

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Porzućmy przynajmniej na chwilę bieżące rozważania i spójrzmy na długoterminowe stopy zwrotu. Okazja jest o tyle dobra, że w marcu mija dziesięć lat od uruchomienia najstarszych subfunduszy QUERCUS: Agresywnego, Selektywnego i Ochrony Kapitału. Oto jak ich notowania wyglądają na przestrzeni lat.


Odchylenie standardowe pokazuje, jakiej zmienności wyników można oczekiwać w pojedynczym roku. Jeśli odchylenie wynosi 13,9% (Agresywny), to jest duże prawdopodobieństwo, że w pojedynczym roku stopa zwrotu będzie mieściła się w przedziale +/- 13,9 pkt. proc. względem średniej (6,4%).

Na długą metę zachowana jest prosta reguła: im wyższe ryzyko (zmienność), tym wyższa stopa zwrotu. Najbardziej ryzykowny (zmienny) QUERCUS Agresywny przyniósł największy zysk, zaś najmniej zmienny QUERCUS Ochrony Kapitału - najskromniejszy (choć wcale nie tak skromny w ujęciu absolutnym) wynik.

Oczywiście te dwa fundusze to pewne skrajności. Pomiędzy nimi istnieje duża przestrzeń, w którą dany inwestor może się wpasować z indywidualnym portfelem zbudowanym z tych funduszy. Pokusiliśmy się o symulację, pokazującą, jakie byłyby stopy zwrotu i ryzyko w zależności od przyjętych wag - to naukowe podejście do inwestowania zalecane przez tzw. nowoczesną teorię portfelową.

Weźmy pod lupę przykładowo portfel, który ma być zbudowany tak, by odchylenie standardowe wynosiło 5%, czyli by zmienność była na umiarkowanym, akceptowalnym zapewne dla znacznej rzeszy inwestorów poziomie. Nasz symulator "wypluł" na podstawie historycznych danych następujące wagi: 36% portfela w QUERCUS Agresywnym i 64% w QUERCUS Ochrony Kapitału. Oto jak wyglądałaby linia kapitału, gdyby na początku zainwestować 100 tys. zł (a potem co roku dokonywać rebalancingu).

Na koniec zastrzeżenie. Nie należy historycznych danych traktować jako "wyroczni". Przykładowo historyczne stopy zwrotu z QUERCUS Ochrony Kapitału były wyraźnie wyższe od bieżącej rentowności obligacji i stóp procentowych, co mogłoby sugerować, że faktyczne wagi tego bezpiecznego funduszu w portfelu powinny być niższe, niż wynikałoby z symulacji opartej wyłącznie na przeszłych danych.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory