szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

15-09-2020

Zdecydowanie więcej "nowej ekonomii" w WIG20

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Inwestorzy na GPW przez lata zdążyli przyzwyczaić się do faktu, że flagowy indeks WIG20 zdominowany jest przez spółki "starej ekonomii", w tym problematyczne SOE. To zaczęło się częściowo zmieniać wraz z m.in. spektakularnym wzrostem kapitalizacji producenta gier CD Projekt, który w tym roku stał się najwięcej "ważącą" spółką w najważniejszym indeksie.

Niebawem polski rynek akcji może wykonać jeszcze większy krok w kierunku "nowej ekonomii". Mające niebawem zadebiutować na GPW Allegro, czołowy krajowy reprezentant modnego na świecie sektora e-commerce, może jeszcze bardziej zmienić charakter WIG20.

Sprawa zapowiedzianego debiutu giełdowego tej spółki trafiła nawet na łama "Financial Times", który szacuje, że kapitalizacja potentata e-commerce może sięgnąć nawet 10-12 mld euro. Gdyby taka wycena (sporo ponad 40 mld zł) stała się faktem, Allegro stałoby się największą pod względem kapitalizacji firmą na GPW.

Ciężko na tym etapie szacować ile dokładnie wyniosłaby waga debiutanta w WIG20, ale z pewnością byłby to jeden z "najcięższych" komponentów w koszyku tego indeksu. Oznaczałoby to, że skład sektorowy WIG20 nagle przesunąłby się zdecydowanie w kierunku e-commerce oraz ogólnie szeroko pojętych technologii i "nowej ekonomii". Flagowy indeks zbliżyłby się pod tym względem nie tylko do benchmarku rynków wschodzących (gdzie chiński potentat e-commerce Alibaba Group ma obecnie prawie 8% udziału), ale nawet amerykańskiego S&P 500 (Amazon z wagą niespełna 5%).

Wejście do WIG20 spółki z modnej branży uznawanej za mocno "wzrostową" byłby z pewnością dużym plusem - brokerzy i komentatorzy liczą na długofalowy wzrost zainteresowania GPW ze strony kapitału zagranicznego i krajowych inwestorów indywidualnych. Minusem byłoby natomiast to, że jeśli wskaźniki wyceny Allegro (takie jak P/E, P/BV czy EV/EBITDA) będą wysokie (przykładowo tzw. skorygowana EBITDA za ostatnie cztery kwartały to ok. 1,5 mld zł, co przy kapitalizacji rzędu 40 mld zł dawałoby wysoki współczynnik EV/EBITDA), to automatycznie proporcjonalnie przełoży się to również na wzrost tych wskaźników w przypadku całego indeksu.

Reasumując, na skutek zapowiadanego debiutu Allegro WIG20 stanie się

  • bardziej "growth" (z większym udziałem spółek o rosnącej szybko sprzedaży i zyskach),
  • mniej "upaństwowiony" (z mniejszym udziałem SOE),
  • mniej "value" (nisko wyceniany).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Recesja w globalnej gospodarce wywołana przez pandemię:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna