szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

30-01-2019

Wyceny ciągle blisko dołków

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

O ile spadek WIG w trakcie ubiegłego roku zwracał wielokrotnie uwagę popularnych mediów, to prosty fakt jakim jest odrobienie przez indeks połowy strat raczej umknął ich uwadze.

Z punktu widzenia bardziej uważnego obserwatora rynku pojawia się jednak kluczowe pytanie - czy odrobienia połowy strat nie oznacza przypadkiem, że akcje na GPW stały się zbyt drogie?

Odwołajmy się do sprawdzonych wskaźników. Pod koniec października ub.r. zwracaliśmy uwagę, że wskaźnik P/E (cena/zysk) spadł w okolicę 10, co na przestrzeni wielu lat zdarzyło się wcześniej jedynie w 2011 roku oraz na przełomie 2008/2009.

Okazuje się, że mimo dość pokaźnego odbicia WIG-u, P/E wcale nie urósł w zauważalny sposób (bo jednocześnie poprawiły się wyniki spółek).

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o P/BV (cena/wartość księgowa). Wskaźnik ledwie drgnął w górę.

Reasumując, poziomy wycen na GPW mierzone wskaźnikami P/E i P/BV pozostają zdecydowanie niższe niż mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę fakt, że WIG odrobił już połowę strat względem szczytu hossy.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

O ile łącznie Fed obniży jeszcze stopy proc. do końca tego roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna