Wskaźniki koniunktury już w pobliżu historycznych średnich | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wskaźniki koniunktury już w pobliżu historycznych średnich

Niektóre wskaźniki wyprzedzające koniunktury na skutek spadku z ostatnich miesięcy znalazły się już blisko historycznych średnich. W przeszłości najlepsze okazje do kupna akcji zdarzały się, gdy wskaźniki wędrowały poniżej tych średnich.

Zapraszamy do zapisania się na NEWSLETTER

W ostatnich dniach pojawiły się najnowsze, sierpniowe odczyty niektórych monitorowanych przez nas wskaźników wyprzedzających koniunktury (pokazujących trendy w gospodarce z dużym wyprzedzeniem w stosunku do tzw. twardych danych, np. o PKB).

Indeks instytutu Ifo

Nastroje przedsiębiorców w Niemczech to sprawdzony wskaźnik informujący o zmianach koniunktury także w polskiej gospodarce. Od wiosny jest on w trendzie spadkowym. W sierpniu znalazł się najniżej od 13 miesięcy. Jako pewną wskazówkę potraktować można historyczną średnią wskaźnika (wynosi niespełna 105 pkt.). Akcje najbardziej opłacało się kupować/akumulować, gdy indeks był po spadku poniżej tej średniej, przy czym nie było reguły co do poziomu, na jakim zatrzyma się spadek (w sytuacji kryzysowej w 2008 r. „zjechał” aż do 85 pkt., ale w pozostałych dwóch przypadkach wyhamował w okolicach 100 pkt.). Póki co indeks Ifo jeszcze nie dotarł do historycznej średniej, ale dzieli go od niej coraz mniejszy dystans.

Wskaźnik wyprzedzający ufności konsumentów

Aż do połowy br. publikowana przez GUS miara nastrojów polskich konsumentów była w regularnym trendzie wzrostowym (dłużej niż wiele innych wskaźników wyprzedzających). Ostatnie miesiące przynoszą jednak korektę. Wskaźnik znalazł się w sierpniu na poziomie najniższym od siedmiu miesięcy. Także tutaj warto odwołać się do średniej historycznej (ok. -25,5 pkt.). Obecnie wskaźnik już powrócił do tego poziomu (ciekawostką jest, że od lat ufność konsumentów jest niezmiennie ujemna - to konsekwencja konstrukcji wskaźnika).

Reasumując, wskaźniki koniunktury wyraźnie zbliżyły się do historycznych średnich. Zejście jeszcze niżej pozwoliłoby myśleć o stopniowej akumulacji akcji. Największa niepewność dotyczy tego, na jakim poziomie tym razem ukształtują się dołki koniunktury.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory