Wskaźnik SII, czyli barometr nastrojów na GPW | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wskaźnik SII, czyli barometr nastrojów na GPW

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

Przypomnijmy, że nasz cykl artykułów poświęconych barometrom „sentymentu” rozpoczęliśmy od omówienia odsetka byków w ankietach przeprowadzanych co tydzień przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (AAII). Od dwóch lat wskaźnik ten ma swój polski odpowiednik, obliczany na podobnych zasadach przez polskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Z informacji zawartych na stronie internetowej SII wynika, że zrzesza ono obecnie ok. 7000 inwestorów. Przystąpienie do organizacji wiąże się z koniecznością uiszczenia składki.

Podobnie jak AAII, polskie stowarzyszenie co tydzień pyta o prognozę zmiany cen akcji przez następne 6 miesięcy. W efekcie powstają odsetki byków, niedźwiedzi oraz inwestorów o neutralnym nastawieniu. Wyniki ankiety publikowane są w czwartki po godz. 15:00.

Na ile informacje te warte są uwagi? Na podstawie analizy dotychczasowej historii wskaźnika można wysnuć już pewne cenne wnioski, przy zastrzeżeniu, że historia ta na razie jest względnie krótka. Pod lupę weźmy odsetek byków.

Rys. 1. Skrajne poziomy odsetka byków stanowiły podpowiedź dla inwestorów

Skrajne poziomy odsetka byków 

Jak widać na wykresie, wskaźnik ten porusza się jak na razie we względnie stałym przedziale ok. 25-67%. Spadek w okolice dolnej granicy tego przedziału miał miejsce w okresach, kiedy WIG miał za sobą zniżkę. Z kolei wzrost wskaźnika do górnej granicy przedziału następował na skutek zwyżki cen akcji. W jednym i drugim przypadku opłacało się interpretować barometr nastrojów w duchu kontrarianizmu, czyli postępując wbrew powszechnym opiniom: kupując, kiedy odsetek byków był niski, i sprzedając (względnie wstrzymując się z zakupami), kiedy odsetek ten bujał w obłokach.

Z naszych obliczeń wynika, że po odczycie wskaźnika poniżej umownej granicy 30%, na przekór powszechnemu „deficytowi optymizmu”, WIG zyskiwał 9-11% w ciągu kolejnych 10 tygodni.

Rys. 2. Zmiany WIG po odnotowaniu odsetka byków poniżej 30%

Zmiany WIG po odnotowaniu odsetka byków poniżej 30% 

Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie zawsze było tak, że wskaźnik kończył spadek poniżej bariery 30%. Pod koniec kwietnia br. spadek zatrzymał się nieco wyżej – na pułapie 31,3% i wówczas również okazało się to okazją do kupowania przecenionych akcji. To pewna wada wszystkich wskaźników nastroju – nigdy nie ma gwarancji, że rozmiary pesymizmu będą tak znaczne, jak w skrajnych punktach w przeszłości.

Co ciekawe, jak na razie podobny problem nie ujawnił się w przypadku odczytów niebezpiecznie dużego optymizmu. Za każdym razem, kiedy wskaźnik INI przekroczył poziom 63%, za rogiem czaiła się już głębsza korekta spadkowa na GPW. Najnowszy przykład mieliśmy okazję przerabiać całkiem niedawno.

Rys. 3. Maksymalny zasięg fal spadkowych WIG po odnotowaniu odsetka byków powyżej 63%

Maksymalny zasięg fal spadowych WIG po odnotowaniu odsetka byków powyżej 63% 

Obecnie, po czerwcowym załamaniu nastrojów na GPW, odsetek byków w ankiecie SII jest na poziomie 45,8%. To poziom neutralny, ale pytanie czy podobnie jak w przypadku poprzednich korekt wywołanych przez nadmierny optymizm, wskaźnik nie powinien spaść jeszcze bardziej – w okolice 30%.

Na koniec dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, historia omawianego wskaźnika jest względnie krótka i nie obejmuje jeszcze ani hossy z prawdziwego zdarzenia (takiej jak np. w latach 2006-2007), ani też bessy (takiej jak w 2008 r.). Po drugie, liczba ankietowanych nie jest duża (SII deklaruje obecnie, że jest to ok. 350 osób), a możliwość oddania głosu mają także osoby niebędące członkami Stowarzyszenia.

 

KONKLUZJE:

  • odsetek byków w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w ostatnich dwóch latach sprawdził się jako barometr nastrojów na polskiej giełdzie;
  • wartości wskaźnika w okolicach 30% zachęcają do agresywnego kupowania akcji, zaś wartości powyżej 63% to sygnał alarmowy przez korektą;
  • wadą wskaźnika jest jego względnie krótka historia, która utrudnia wyciąganie statystycznie istotnych wniosków.

 

Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory