szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

19-03-2019

Wreszcie przełom w napływach do funduszy akcji na świecie?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Na początku marca zwracaliśmy uwagę, że tegorocznemu ożywieniu na giełdach nie towarzyszą świeże napływy do funduszy akcji. Być może widać już jednak oznaki przełomu w tej kwestii.

Wg Bank of America w tygodniu zakończonym 13 marca pojawiły się w końcu znaczące napływy netto. Do funduszy akcji amerykańskich popłynęło netto aż 25,5 mld USD (wykres poniżej), natomiast w skali świata napływy netto wyniosły 14,2 mld USD.

Co ciekawe jeszcze parę dni wcześniej analitycy Citi zwracali uwagę na to, że zwyżce cen akcji na świecie nie towarzyszą napływy do funduszy...


Źródło: Citi (opisy naszego autorstwa).

... ale sugerowali jednocześnie, że "jeżeli odpływy zmienią się w napływy, mogłoby to zapewnić dodatkowe paliwo dla rajdu na giełdach".

Nasze zdanie na ten temat? Zdaniem autora warto zwrócić uwagę, że na powyższym wykresie pozytywny przełom w napływach do funduszy zwykle pojawiał się z wyraźnym, nawet wielomiesięcznym opóźnieniem względem przełomu na giełdach. Szczególnie widoczne było to w latach 2011-12 oraz 2016. W tym kontekście pojawienie się pierwszych dużych napływów wg danych BofA, to szansa na zmianę trendu na wzrostowy także w tej sferze.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna