szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

08-07-2021

WIG z 20-proc. potencjałem wzrostu?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Zastanawiając się nad tym jaki jeszcze potencjał wzrostowy ma przed sobą polski rynek akcji, warto pamiętać o szerszym kontekście. Rzecz w tym, że obecna fala hossy ma miejsce po wcześniejszej bessie, która od I 2018 do III 2020 przeceniła WIG o 45% i był to jeden z pięciu największych spadków na GPW w całej historii.

Jeśli zestawimy obecną falę hossy z poprzednimi historycznymi ścieżkami, po których WIG wychodził z największych "rynków niedźwiedzia" (2008, 2000-01, 1998, 1994), to uzyskamy poniższy wykres.

W oczy rzuca się fakt, że WIG od marca ub.r. przez większość czasu - nie licząc chwilowego odstępstwa na jesieni spowodowanego drugą falą pandemii - niemal ściśle trzyma się uśrednionej historycznej ścieżki powstałej na bazie zachowania tego indeksu po wspomnianych czterech wielkich przecenach.

Jeśli wierzyć temu historycznemu drogowskazowi, to hossa jeszcze nie dobiegła końca i WIG powinien wykrzesać z siebie jeszcze nawet ponad 20% zanim potencjał się wyczerpie.

Ta kolejna w naszym warsztacie analitycznym próba odpowiedzi na pytanie o zasięg obecnej fali hossy plasuje się więc raczej bliżej tych optymistycznych (czytaj np. tutaj) niż sceptycznych (czytaj: tutajtutaj).

Reasumując, porównanie obecnej fali hossy na GPW z poprzednimi epizodami wychodzenia z dołków bessy jest dość optymistycznym głosem w trudnej dyskusji na temat potencjalnego zasięgu zwyżki WIG-u.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Jak nisko spadnie WIG do końca roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna