szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

28-10-2020

Wall Street: postęp w prognozach zysków

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kolejna fala pandemii na razie pozostaje bez zauważalnego wpływu na prognozy zysków amerykańskich korporacji. Szacunki na ten rok nawet istotnie zaczęły rosnąć w ostatnich tygodniach, natomiast uwaga inwestorów coraz bardziej przesuwa się z natury na rok 2021. Prognozy na przyszły rok są w ostatnich tygodniach dość stabilne, a jednocześnie ok. 26% wyższe niż na 2020 (odpowiednio 166,6 i 132,1 pkt.). Z ciekawostek warto dodać, że na horyzoncie pojawiły się już projekcje na 2022 rok (191 pkt. - zakładamy, że tak jak to często bywa, będą stopniowo rewidowane raczej w dół niż w górę).

W amerykańskich opracowaniach często agreguje się prognozy na poszczególne lata, obliczając EPS ważony upływającym czasem. Przykładowo obecnie taki forward 12-month EPS składa się w coraz mniejszym stopniu z prognozy na ten rok, a w coraz większym z projekcji na 2021. Ponieważ przyszłoroczny szacunek jest dużo wyższy niż tegoroczny, to automatycznie forward EPS wraz z upływem czasu idzie wyraźnie w górę. Niebieska linia w coraz większym stopniu przesuwa się w kierunku EPS'21.

Poprawa forward EPS przy jednoczesnej zadyszce S&P 500 trwającej od początku września sprawia, że liczony na bazie tych właśnie prognoz wskaźnik forward P/E (cena/zysk) przestał rosnąć, a nawet lekko się skorygował. Mimo to pozostaje raczej na relatywnie wysokim pułapie (21,6 na koniec ostatniego tygodnia).

Na powyższym wykresie pokazujemy jednocześnie, że nawet jeśli prognozy zysków na 2020-22 będą stały w miejscu, to za sprawą omówionego efektu upływającego czasu forward P/E będzie się stopniowo normalizował.

Reasumując, amerykańskie akcje są szczodrze wyceniane względem prognozowanych zysków, ale na plus należy odnotować przesuwanie się akcentu w kierunku roku 2021, w którym zarobki firm mają być 26% wyższe niż w tym.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Scenariusz dla WIG-u na końcówkę roku:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna