szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

24-06-2020

V-kształtnego odbicia ciąg dalszy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Pisaliśmy już o dynamicznym, "V-kształtnym" odbiciu PMI Polska w maju. Wstępny odczyt podobnego przemysłowego wskaźnika dla strefy euro (Eurozone Manufacturing PMI) potwierdza, że również w czerwcu kontynuowane jest gwałtowne ożywienie w przemyśle względem "koronawirusowego" dołka. Europejski barometr podskoczył do 46,9 pkt. (wstępnie) z 39,4 w maju i 33,4 w kwietniu.

Powyższy wykres sugeruje, że:

  • ostre wejście w recesję w marcu-kwietniu stanowiło kulminację trendu (spowolnienia) trwającego już od początku 2018 roku (czyli ponad dwa lata);
  • nie przez przypadek od ponad dwóch lat trwała też z przerwami bessa na GPW (szczyt WIG-u w I 2018);
  • obecne odbicie nasuwa naturalne skojarzenia z rokiem 2009.

Powróćmy na nowo do analizowanej już wcześniej analogii z 2009.

Widać, że PMI podąża mniej więcej ścieżką sprzed lat, choć w sposób jeszcze bardziej gwałtowny jeśli chodzi o ostatnie miesiące. Utrzymanie się tej analogii oznaczałoby potencjał do dalszego odbicia.

Mniej klarowny jest obraz, jeśli chodzi o rodzimy rynek akcji. "Korona-krach" może przypominać ostatnią fazę bessy w 2009 roku, zaś obecne odbicie przypomina pierwszą falę hossy z tamtego okresu. Jednak inny jest długoterminowy kontekst. W 2009 roku WIG miał za sobą niemal 70-proc. załamanie, wobec "zaledwie" 36-proc. spadku w ostatnim czasie (wg danych miesięcznych; wg danych dziennych spadek przekraczał 40%). Wydaje się więc, że nie należy automatycznie "kopiować" ścieżki z 2009 roku jako wskazówki co do obecnej sytuacji. Niemniej jedno wydaje się prawdopodobne - jeśli gospodarki będą nadal tak ochoczo wychodzić z zapaści (przynajmniej wg wskaźników PMI), to powinien to być pozytywny impuls dla rynków akcji.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna