szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

21-11-2013

USA: najdrożej od 4 lat

Na najważniejszym rynku kapitałowym świata trwa trend wzrostowy. Indeks S&P500 przez chwilę znalazł się nawet powyżej rekordowego poziomu 1800 pkt. Zmiana od początku roku przekracza 25 proc. Cieszy jednocześnie fakt, że w górę idą także zyski amerykańskich korporacji, zarówno te już odnotowane, jak i prognozowane przez analityków.

Największy problem polega natomiast na tym, że wraz ze wzrostem cen akcji oraz zysków korporacji rosną również wskaźniki cena/zysk. Innymi słowy, ceny akcji rosną szybciej niż zyski, a to już jest pewien powód do zmartwienia. Wskaźnik C/Z (bazujący na zyskach prognozowanych na najbliższe 12 miesięcy) wspiął się właśnie na pułap 15x – po raz pierwszy od ok. czterech lat.

Czy akcje z S&P500 są zatem przewartościowane? Wiele zależy od tego, co potraktujemy jako punkt odniesienia. Z jednej strony C/Z jest ciągle poniżej długoterminowej średniej z 15 lat (16x), obejmującej kulminacyjną fazę hossy internetowej z końca lat 90., kiedy wskaźnik zawędrował aż do poziomu 25x. Wyceny amerykańskich akcji trudno uznać zatem za wysokie na tyle, by można było mówić o bańce spekulacyjnej (ten pogląd podziela Janet Yellen, która niebawem ma zasiąść na fotelu szefa Fed).

Z drugiej strony C/Z jest już powyżej średniej z pięciu lat (13x), jak i z dziesięciu (14x). Z tego punktu widzenia coraz wyższe wyceny uzasadniać mogą jednak coraz ostrożniejsze podejście do ryzykownych aktywów. Nie tyle na zasadzie radykalnej przebudowy portfela, co raczej stopniowej, kompromisowej realizacji zysków.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd wykresów z giełdy i gospodarki.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna