szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
SZUKAMY PEREŁEK

20-11-2013

Ulma – strumień napływającej gotówki

Księgowe zyski to nie wszystko – liczy się także to, jaką gotówkę generuje dana spółka. Pod tym względem Ulma Construccion Polska wyróżnia się in plus.

 

Profil działalności

Ulma Construccion Polska to dostawca tzw. systemów deskowań i rusztowań dla firm budowlanych w Polsce i za granicą (w 2012 r. eksport stanowił 8% wpływów ze sprzedaży). Większość przychodów (88% w 2012 r.) pochodzi z wynajmu tych systemów, zaś sprzedaż ma charakter uzupełniający.

Deskowanie - jedno z rozwiązań oferowanych przez Ulmę

Taki profil działalności z natury sprawia, że wyniki Ulmy w pewnym stopniu wrażliwe są na koniunkturę na rynku budowlanym. Rozkręcające się ożywienie w polskiej gospodarce sprawia, że pod tym względem perspektywy obecnie się poprawiają.

Strategicznym akcjonariuszem spółki jest hiszpańska grupa ULMA CyE (posiada ponad 75% akcji).

Wyniki finansowe i wartość spółki

Specyficzny profil działalności Ulmy wprost przekłada się na parametry finansowe tej spółki. Wynajmowane i sprzedawane przez nią systemy szalunkowe stanowią bardzo istotną pozycję w bilansie. Na koniec 2012 r. były wyceniane na przeszło 300 mln zł, co stanowiło dwie trzecie całego majątku. Jeszcze istotniejsze jest to, że ta znaczna pozycja bilansowa podlega amortyzacji. Amortyzacja, która w 2012 r. wyniosła ponad 85 mln zł, jest w konsekwencji największą pozycją w rachunku kosztów.

Duża amortyzacja – która jest pochodną wcześniejszych wydatków inwestycyjnych i stanowi koszt niezwiązany z bieżącym wypływem pieniędzy – sprawia z kolei, że obecnie istnieje przepaść między tym, co spółka wykazuje jako księgowy zysk netto, a tym ile faktycznie generuje gotówki. Przykładowo o ile w minionym roku papierowy zysk wyniósł 20,4 mln zł, to przepływy gotówki z działalności operacyjnej sięgnęły aż 141,9 mln zł, zaś lubiany przez analityków wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny + amortyzacja) wyniósł prawie 118 mln zł.

Rys. Ulma – wyniki finansowe (tys. zł)

Ulma - zyski i przepływy 

Przepływy pieniężne są ważne, bo to ostatecznie od nich zależy choćby to czy spółka ma gotówkę, którą może podzielić się z akcjonariuszami. Nie bez przyczyny od trzech lat Ulma wypłaca dywidendę (przeznaczyła na to łącznie ponad 38 mln zł, wliczając tegoroczną dywidendę).

Wszystko to oznacza, że chociaż giełdowa wycena Ulmy (ponad 390 mln zł) nie jest niska w porównaniu z bieżącymi księgowymi zyskami, to zupełnie inaczej sytuacja wygląda w porównaniu z generowanym przez spółkę strumieniem gotówki (EBITDA na poziomie 142 mln zł w ub.r.).

Istotne jest też to, że po okresie słabszej koniunktury poprawiają się perspektywy dla branży budowlanej. „Obecnie pracujemy nad pozyskaniem zleceń m.in. w sektorze energetycznym, liczymy też na prace m.in. przy budowie galerii handlowych. Efekty tych działań powinny być widoczne od drugiego kwartału 2014 r. i w kolejnych kwartałach powinien być już widoczny coraz większy wzrost sprzedaży” – zapowiada prezes spółki Andrzej Kozłowski.

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd wykresów z giełdy i gospodarki.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Na koniec IX 2020 S&P 500 będzie:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna