szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
CO NAS DZIWI?

28-09-2015

Tym razem aż dwa zdziwienia: Bogdanka i VW

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Zacznijmy od Bogdanki. Wezwanie Enei na akcje Bogdanki zelektryzowało inwestorów i media. Kurs akcji 14 września skoczył o blisko 25%!

Część komentatorów oskarżyła Eneę o zastosowanie nieczystej gry. Przypomnijmy, że kilka tygodni przed ogłoszeniem, Enea wypowiedziała Bogdance umowę na dostawę węgla, a kurs wydobywczej spółki zapikował w dół po kilku rekomendacjach nawołujących do sprzedawania akcji.

Ale to, co nas najbardziej dziwi, to fakt, że mało kto zainteresował się dużą transakcją pakietową o wartości blisko 50m zł, która miała miejsce w piątek 11 września, a więc w przededniu ogłoszenia informacji o planowanym wezwaniu. Szczęśliwy kupiec (ciekawe kto?) już na poniedziałkowej sesji był bogatszy o blisko 25%!

A co do samego wezwania, to mamy nadzieję, że obie strony transakcji zachowają się rozsądnie i dojdą do konstruktywnego porozumienia. Niestety, akcjonariusze innego czołowego producenta węgla w naszym kraju – JSW, chyba nie będą mieli okazji na tak szczęśliwe zmniejszenie strat ze swojej inwestycji.

Ale ciekawe rzeczy dzieją się nie tylko u nas. Za naszą zachodnią granicą również zrobiło się interesująco po tym, jak Amerykanie odkryli, że Volkswagen oszukiwał w testach swoich silników Diesla.

Kurs akcji Volkswagena zanurkował, ciągnąc za sobą innych niemieckich producentów samochodów. Dostało się także poddostawcom, w tym polskim.

Niektórzy komentatorzy zwracają nawet uwagę, że zwrot „Made in Germany”, historycznie symbol wysokiej jakości, może być już inaczej postrzegany przez konsumentów na całym świecie, co nie byłoby dobre dla niemieckiej gospodarki.

To, co nas najbardziej dziwi w tej historii, to jednak zupełnie inna kwestia. Otóż od dłuższego czasu zastanawiamy się, kiedy branża samochodowa przejdzie rewolucję z silników spalinowych na elektryczne (trochę na wzór rewolucji z telefonii stacjonarnej na mobilną). Przy rosnącej świadomości ochrony otaczającej nas natury, jest to tylko kwestią czasu. Może zatem wpadka Volkswagena będzie kolejnym argumentem za samochodami elektrycznymi, które są zdecydowanie bardziej eko, niż obecnie wykorzystywane benzynowe czy Diesla.

A jeśli taka rewolucja nadejdzie, będzie ona mieć szereg implikacji. Ciekawie wówczas może zachować się cena ropy, co oczywiście miałoby niebagatelny wpływ na kondycję finansową kilkunastu czołowych państw-producentów ropy.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna