szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

14-07-2021

Trend gospodarczy ciągle sprzyja

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jak co miesiąc bierzemy pod lupę najświeższy odczyt globalnego barometru gospodarczego OECD CLI. I jak zwykle zastanawiamy się kiedy może osiągnąć szczyt cyklu koniunkturalnego.

W czerwcu barometr wykonał kolejny kroczek w górę, dochodząc do poziomu 100,8 pkt. Z jednej strony CLI jest już powyżej tego z historycznych szczytów, który położony był najniżej (z 2014 roku). A z drugiej ciągle pewien dystans dzieli go od pozostałych górek (i to jest dobra wiadomość).

Ile miesięcy dzieli CLI od cyklicznego szczytu? Przyjrzyjmy się dokładniej historycznym falom wzrostowym, za punkt wyjścia przyjmując obecną wartość barometru. Innymi słowy sprawdźmy po jakim czasie od osiągnięcia poziomu takiego jak obecnie CLI osiągał maksimum swych możliwości.

Jeśli pominiemy przypadki skrajne (ten najsłabszy z 2014 roku i ten wyjątkowo optymistyczny z lat 2006-2007), to dystans do szczytu można szacować na 5-9 miesięcy (średnio 7), licząc od czerwca.

Reasumując, kolejny wzrostowy miesiąc globalnego barometru OECD CLI potwierdza pozytywne trendy w gospodarkach. Orientacyjnie na podstawie historii można szacować, że fala poprawy koniunktury powinna potrwać jeszcze gdzieś do przełomu roku.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.


Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna