szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

14-01-2020

Strategia "przeważaj ubiegłorocznych przegranych"

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jeszcze jedna istotna kwestia odnośnie naszego rankingu rocznych stóp zwrotu. Wspomnieliśmy już, że historycznie opłacało się przeważać w ramach portfela to aktywo, które w poprzednim roku spisało się najsłabiej (było na samym dole naszej tabeli).

Zaktualizujmy dokładne wyliczenia.

Jak widać miniony rok podtrzymał dobrą opinię o takiej strategii. Kupno aktywa, które było najgorsze w 2018 roku (koszyk akcji z rynków wschodzących), zaowocowało stopą zwrotu na poziomie prawie 21% w przeliczeniu na PLN (czyli z punktu widzenia polskiego inwestora) i 19% w walucie bazowej (czyli w USD - w tej walucie wyrażony jest standardowo indeks emerging markets).

Zauważmy, że strategia przeciwna - czyli kupowanie aktywów najlepszych w poprzednim roku - zarówno w 2019 roku, jak i ogólnie na dłuższą metę, przynosiła dużo słabsze (choć z pewnością nie tragiczne) rezultaty.

Skąd te dość zaskakujące wyniki? Intuicyjnie wydaje się, że aktywa, które w poprzednim okresie radziły sobie relatywnie słabo, mogą być niedowartościowane względem innych - i stąd ich późniejsze lepsze osiągnięcia.

Omawianą strategię można traktować w sposób dosłowny - czyli inwestuj cały portfel w ubiegłorocznego "przegranego" - choć trzeba podkreślić, że jest to bardzo agresywna, ryzykowna wersja, do której trzeba mieć 100-procentowe zaufanie.

My preferujemy raczej złagodzoną wersję, wg której ubiegłorocznego "przegranego" warto przeważać (overweight) w ramach urozmaiconego portfela, czyli przyznać mu większą wagę niż w innych latach.

Co taka strategia podpowiada na rok 2020? Ubiegłorocznym przegranym w naszym rankingu były polskie akcje (WIG) - wygląda więc na to, że to właśnie je warto teraz przeważać w portfelu.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna