szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

14-04-2021

Sondaż BofA: entuzjazm blisko rekordu

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Dokładnie rok temu globalny sondaż Bank of America wśród zarządzających funduszami przyniósł wieści o najniższym od jedenastu lat pozycjonowaniu w akcjach - większość ankietowanych pod wpływem strachu przed skutkami pandemii deklarowała niedoważenie walorów w portfelach. Teraz mamy do czynienia z sytuacją całkowicie odwrotną. Wg najnowszego, kwietniowego sondażu deklarowana przez zarządzających alokacja jeszcze nieco urosła, przekroczyła poprzednią górkę z 2014 roku i jeszcze bardziej zbliżyła się do historycznego rekordu z lutego 2011 roku (niemal rekordowa większość zarządzających deklaruje przeważenie akcji).


W kwietniowym sondażu udział wzięło 200 zarządzających mających pod opieką aktywa o wartości 553 mld USD.

Co działo się z globalnymi akcjami po tak optymistycznych odczytach w sondażu? Weźmy pod lupę zarówno rok 2011, jak i 2014, kiedy to entuzjazm zarządzających osiągnął pułapy porównywalne do obecnego.

Scenariusz rozwoju wydarzeń w oparciu o te dwie (niestety tylko dwie) historyczne ścieżki w zależności od horyzontu czasowego:

  • na krótką metę (1-2 miesiące) - ciągle kilkuprocentowy potencjał wzrostowy;
  • w horyzoncie półrocznym - stagnacja notowań;
  • na przestrzeni 7-19 miesięcy - spadek globalnego MSCI ACWI do poziomu 9-17% niższego niż obecnie (= potencjalnie świetna okazja do tańszych niż obecnie zakupów);
  • później - wznowienie hossy.

Reasumując, dokładnie przed rokiem stratedzy BofA na podstawie omawianego sondażu mówili o "szczytowym pesymizmie" na rynku, który okazał się doskonałą okazją do zakupów. Teraz dla odmiany mówią o "szczytowym pozycjonowaniu" (peak positioning), które ich zdaniem ma przemawiać za ostrożniejszym podejściem do ryzykownych aktywów takich jak akcje. Nasza analiza zdaje się to potwierdzać.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna