szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

20-08-2019

Sierpień jak maj? Czyli o rewizjach indeksu rynków wschodzących

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Niezależnie już od całego komplikującego się krajobrazu gospodarczego na świecie, polskie akcje mają w tym roku pod górkę także ze względu na opisywane już wcześniej rewizje w składzie indeksu rynków wschodzących MSCI.

Brokerzy szacowali, że przed majową rewizją, w wyniku której waga polskich akcji spadła na skutek m.in. awansu Argentyny i Arabii Saudyjskiej z GPW odpłynęły setki milionów złotych wycofywanych przez zagraniczne fundusze, dla których MSCI Emerging Markets stanowi benchmark. Już za kilka dni (po sesji 26 sierpnia) dojdzie do drugiej tegorocznej rewizji, która znów nieco obniży wagę polskich akcji (na skutek drugiego etapu włączenia Arabii oraz zwiększenia wagi chińskich spółek).

W całym tym negatywnym krajobrazie jest jednak jedna potencjalna dobra wiadomość. Zauważmy, że poprzednio WIG otrzymał największy cios nie w momencie przeprowadzenia niekorzystnej rewizji, lecz w ciągu tygodni przed jej nadejściem. Zagraniczne fundusze uwzględniały bowiem nadchodzące zmiany w indeksie MSCI EM z pewnym wyprzedzeniem. Paradoksalnie to właśnie po rewizji doszło do ... mocnego odbicia na GPW (choć trzeba przyznać, że było ono skorelowane też z globalnym odbiciem).

Obecna sytuacja wygląda ... analogicznie. Zbliżająca się niekorzystna sierpniowa rewizja przyczyniła się do kolejnych odpływów kapitału z GPW, ale być może większość owych odpływów jest już za nami. Co z kolei stwarza teoretycznie przestrzeń do powtórki czerwcowo-lipcowego odreagowania, o ile tylko nie przeszkodzą w tym realia globalne.

Inna sprawa, że z każdą tego typu rewizją polski rynek akcji staje się coraz mniej znaczący. Jeśli bazować na strukturze największego funduszu rynków wschodzących (iShares), to waga Polski wynosi już tylko 1,01%. To na dłuższą metę uzasadnia globalną dywersyfikację portfela.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna