szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

31-10-2013

Rynki wschodzące: od dołków do szczytów

Tomasz Hońdo, CFA
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

Potwierdza się przypuszczenie, że wraz z ożywieniem w światowej gospodarce do łask powinny stopniowo wracać akcje z rynków wschodzących, które jeszcze kilka miesięcy temu były powszechnie znienawidzoną klasą aktywów. Teraz pomału trendy zaczynają się odwracać.

Indeks MSCI Emerging Markets, który jeszcze w czerwcu testował wielomiesięczne dołki, teraz przymierza się do ataku na szczyt z początku roku (uwagę zwraca niemal identyczna sytuacja na wykresie naszego rodzimego WIG20). Turecki BIST100, który jeszcze w sierpniu pogłębiał dołki fali spadkowej trwającej od maja (od czasu pamiętnych niepokojów społecznych), w ostatnich dniach próbował wkroczyć na poziomy najwyższe od pięciu miesięcy. Nawet bardzo słaby doniedawna brazylijski indeks Bovespa, który w połowie roku straszył bessą po przełamaniu technicznych poziomów wsparcia, teraz zdołał powrócić ponad te poziomy.

Nie zmieniło się natomiast to, że jako jedno z głównych zagrożeń dla rynków wschodzących wymienia się perspektywę końca QE w USA w przyszłym roku. Warto jednak też brać pod uwagę, że tempo wycofywania się Fedu z QE będzie uzależnione od dwóch czynników: (A) tempa poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki, (B) tempa inflacji. Z kolei im lepsza kondycja gospodarki USA, tym lepiej dla rynków wschodzących, zaś przyśpieszająca inflacja historycznie była skorelowana z hossą na tych emerging markets, które nastawione są na eksport surowców. Czyli widmo końca QE niekoniecznie jest tak jednoznacznie negatywną kwestią jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, aczkolwiek faktycznie może powodować podwyższoną nerwowość na rynkach.

 


Zapraszamy do udziału w KONKURSIE - do wygrania książki!

Zachęcamy też do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

S&P 500 powrócił na rekordowe poziomy. Kiedy to samo uda się WIG-owi?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna