Rozważania w trendzie bocznym | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rozważania w trendzie bocznym

Rynek akcji zdaje się być pod wpływem równoważących się sił. Z jednej strony nie sprzyjają mu sygnały z gospodarki. Z drugiej – trudno o bessę w warunkach historycznych rekordów na Wall Street. A w tle mamy opcję ewentualnej obniżki stóp procentowych.

Po przerwie czas na aktualizację naszej „Piguły”, czyli zestawienia różnych aspektów składających się na koniunkturę giełdową.


Trend giełdowy
W obecnej sytuacji można tylko żałować, że sytuacja na GPW nie jest kopią tej z Wall Street, gdzie indeks S&P500 regularnie ustanawia nowe historyczne rekordy. U nas techniczny obraz rynku jest mniej jednoznaczny. Wraz z upływem czasu coraz trudniej uzasadnić tezę, że obliczany przez nas indeks nieważony (jego zaletą są stabilne trendy) jest ciągle w tendencji wzrostowej. Owszem, na plus należy zapisać to, że pozostaje on powyżej poziomów wsparcia, ale z drugiej strony tkwi tam, gdzie był jeszcze w lutym. Trend wzrostowy przerodził się tu ewidentnie w trend boczny.

Rys. Indeks nieważony


Trend makro
Na początku czerwca spadek wskaźników takich jak PMI, Pengab i Ifo skłonił do zmiany diagnozy na negatywną. Na podstawie wyników historycznej symulacji uznaliśmy ostatnie sygnały za „fundamentalny stop-loss”. Teraz czekamy z kolei na ewentualne sygnały, że taki scenariusz się jednak nie realizuje. Już we wtorek poznamy najnowszy odczyt indeksu Ifo obrazującego nastroje przedsiębiorców za naszą zachodnią granicą.

Stopy procentowe
To ciągle najjaśniejszy punkt w naszym zestawieniu. Bardzo niska inflacja (zaledwie 0,2% w maju) sprzyja ewentualnej obniżce stóp procentowych. Rynkowe koszty pieniądza (stawka WIBOR) już nawet nieco zmalały. Historycznie pozytywny wpływ niższych stóp na rynek akcji był odroczony o kilka miesięcy.

Wyceny akcji
Natura trendu bocznego sprawia, że wyceny nie ulegają szybkim zmianom. Mediana wskaźnika P/E (cena/zysk) dla akcji z GPW to 13,7. Na podstawie modelu opartego na danych z ostatnich pięciu lat można szacować, że taki P/E prognozuje stopę zwrotu z akcji na poziomie ok. 8% w skali dwóch lat (24 miesięcy). Czyli ciągle na plusie, ale też niezbyt dużo.

tomasz.hondo@quercustfi.pl


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory