Rekordy za Odrą, u nas próby udeptania dna korekty | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rekordy za Odrą, u nas próby udeptania dna korekty

WIG z trudem podnosi się z ponad trzymiesięcznego minimum. Czy to już definitywny koniec korekty? Nie wiadomo, ale na dłuższą metę powinna utrzymać się korelacja z kluczowym dla nas rynkiem niemieckim, gdzie hossa trwa w najlepsze.

Rynki akcji: kontynuacja hossy na Zachodzie

Wydarzeniem tygodnia była bezspornie kontynuacja trendów wzrostowych na rynkach zachodnich. Niemiecki DAX w dość spektakularny sposób odrobił niewielkie straty z początku stycznia, sięgając po nowe rekordy hossy.

A nasz rodzimy rynek akcji? Próbuje podnieść się z upadku. Fani analizy technicznej pewnie niecierpliwie czekają, aż indeksy sforsują poziomy oporu na wysokości lokalnych górek z początku stycznia.

Rys. 1. WIG

WIG

Co ciekawe – na razie jako jedyny – straty z korekty spadkowej odrobił już obliczany przez nas indeks nieważony (każda spółka ma w nim taki sam udział, co w praktyce faworyzuje całą rzeszę małych firm). Oby tylko pozostałe indeksy zdążyły pójść jego śladem, zanim jakaś większa korekta zacznie rozgrywać się na mocnych do tej pory rynkach zachodnich…

Gospodarka: inflacja pod kontrolą

Mijający tydzień stał pod znakiem odczytów wskaźników inflacji w naszym kraju. Negatywnych niespodzianek na szczęście nie było. Zarówno podstawowy miernik wzrostu cen, jak i tzw. inflacja bazowa (z pominięciem wahliwych cen żywności i energii) pozostają pod kontrolą, głęboko poniżej celu inflacyjnego RPP.

Rys. 2. Wskaźniki inflacji w Polsce (%)

Inflacja nadal pod kontrolą

Ciekawostką była poniedziałkowa decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego o dopisaniu Polski na listę istotnych systemowo rynków finansowych, które mają podlegać regularnej kontroli (na liście jest już 29 krajów). Zdaniem agencji Moody’s zwiększa to wiarygodność kredytową naszego kraju.

W przyszłym tygodniu inwestorów czeka cały pakiet grudniowych danych makro: zmiany zatrudnienia i płac, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna.

Banki centralne: czekając na kolejne cięcie QE

Większość amerykańskich ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera spodziewa się, że na styczniowym posiedzeniu amerykański Fed znów ograniczy skup aktywów o 10 mld USD miesięcznie. Decyzję poznamy 29 stycznia, co oznacza, że już w nadchodzącym tygodniu dalsze losy QE będą stopniowo stawały się tematem numer jeden.

Reasumując, w mijającym tygodniu krajowe indeksy próbowały podążać śladem bijących rekordy giełd zachodnich. Dzięki korzystnej sytuacji gospodarczej zadanie to powinno prędzej czy później zostać wykonane.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl 


Trwa nasz KONKURS na najtrafniejszą prognozę WIG na koniec marca - do wygrania nagrody!!!

Zachęcamy też do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory