szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

13-07-2021

Rekordy nieruchomości, rekordy akcji

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Rekord cen mieszkań w Polsce w I kw. wg najnowszych danych Eurostatu nie jest sam w sobie specjalną nowością, bo rekordy indeks mieszkaniowy bije regularnie już od dwóch lat... 

... ale w zestawieniu z rekordem, po jaki sięgnął wreszcie po latach giełdowy WIG, nadarza się okazja, by porównać trendy na rynku nieruchomości i akcji.

Od razu zastrzegamy, że powyższy wykres ma na celu bardziej pokazanie trendów na obu rynkach, niż porównanie pełnych stóp zwrotu, bo przedstawiony tu eurostatowski indeks HPI obejmuje jedynie zmiany cen mieszkań, natomiast dochody z ewentualnego najmu nieruchomości to już inna sprawa (i nie taka prosta do obiektywnego oszacowania).

Niemniej po pierwsze można domniemywać, że na długą metę akcje (szczególnie małych spółek) na GPW są, jeśli nie alternatywą, to przynajmniej ważnym uzupełnieniem portfela, w którym są nieruchomości. Owszem, można narzekać na dużo silniejszą zmienność cen akcji w porównaniu z mieszkaniami, ale owa zmienność ma także pozytywne aspekty (okazje inwestycyjne). Zresztą ceny mieszkań nie zawsze rosną - przypomnijmy długi okres lat 2008-2014, kiedy dryfowały w dół.

Reasumując, na nieruchomości mieszkaniowe i akcje patrzeć można nie tyle jako na wykluczające się alternatywy, lecz również jako uzupełniające się pozycje w portfelu.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna