Raport tygodniowy: obiecująco na GPW | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Raport tygodniowy: obiecująco na GPW

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER 

Akcje

Jeśli chodzi o napływ nowych ważnych informacji, mijający tydzień był dużo spokojniejszy niż poprzednie dwa (kiedy to najpierw Szwajcarski Bank Narodowy zaszokował rynki zmianą polityki walutowej, a potem Europejski Bank Centralny zaskoczył skalą planowanego QE). Nie oznacza to wszakże, że na GPW nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, obserwujemy konsekwentną poprawę koniunktury, szczególnie na tzw. szerokim rynku, czyli wśród licznych małych spółek. Indeks sWIG80 systematycznie buduje rozległą formację, mogącą potencjalnie być wstępem do trwalszego ożywienia. Z punktu widzenia analizy technicznej kluczowe znaczenie będzie miał atak na poziom oporu leżący na wysokości wrześniowego szczytu.

Indeks "maluchów" najwyżej od kilku miesięcy

Taki rozwój wydarzeń można traktować jako naturalny, bo jak już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, zgodnie z historycznymi wzorcami wiosną powinny ujawnić się z pełną mocą pozytywne efekty jesiennej obniżki stóp procentowych. Do tego dochodzą korzystne sygnały z gospodarki (więcej na ten temat - w poniedziałek).

 

Obligacje

Rentowność polskich obligacji 10-letnich kontynuuje trend spadkowy. Przez chwilę znalazła się w mijającym tygodniu poniżej progu 2%! Dalszemu zawężeniu uległ dystans (spread) względem rentowności niemieckich Bundów. Różnica w rentownościach zmalała poniżej 1,7 pkt. proc., co jest poziomem najniższym od ponad sześciu lat!

Różnica (spread) między rentownością polskich i niemieckich obligacji 10-letnich

Z jednej strony nie da się wykluczyć dalszego zawężenia spreadu (historyczne minimum z połowy 2007 r. to poniżej 0,9 pkt. proc.), co pomogłoby w dalszym spadku rentowności, a tym samym wzroście cen obligacji na rynku wtórnym. Z drugiej strony warto przypomnieć, że nie tak dawno - w II połowie 2013 - rentowność mocno wystrzeliła w górę, kiedy okazało się, że gospodarka przyspiesza. 

 

Surowce 

Z fazy gwałtownego spadku ceny ropy naftowej przeszły w fazę stabilizacji połączonej z dużą zmiennością. Trudno jednak przewidzieć czy to już jest ostateczny punkt równowagi między popytem i podażą. Reuters podał, że komercyjne zapasy surowca w USA osiągnęły rozmiary największe od lat 30. 

Próby stabilizacji na rynku ropy Brent

Od początku roku nieźle radzi sobie złoto, choć na dłuższą metę nie można tu jeszcze mówić o przełomie - mamy raczej do czynienia z kontynuacją wahań w ramach lekko spadkowego kanału.

Notowania złota (USD/uncję)

 

Reasumując, na warszawskiej giełdzie dostrzegamy pewne obiecujące sygnały. Towarzyszy temu dalszy spadek rentowności obligacji. Z kolei na rynkach surowcowych widać próby stabilizacji.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory