Raport tygodniowy: krajobraz po burzy | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Raport tygodniowy: krajobraz po burzy

Skala zniszczeń na polskim rynku finansowym po czwartkowej decyzji Szwajcarów jest bardzo ograniczona. WIG pozostaje w trendzie bocznym, małe spółki relatywnie rosną w siłę, wahania kursu euro nie odbiegają od normy, a rentowność obligacji nadal jest w tendencji spadkowej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER  

Żyjemy bez wątpienia w ciekawych czasach, w których poważany bank centralny kraju uznawanego za ostoję stabilności wywołuje szok na światowych rynkach. Styl, w jakim Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wycofał się z obrony przed umocnieniem franka (jeszcze kilka tygodni wcześniej zapewniano, że jest to filar polityki pieniężnej) w połączeniu z mało przekonującym oficjalnym uzasadnieniem tej decyzji sprawiają, że nie cichną komentarze i domysły. Teorii na ten temat jest sporo, ale pewnie najbliższe prawdy są te, które wiążą zwrot w polityce Szwajcarów z nadchodzącym QE w strefie euro. Nie jest to być może przypadek, że decyzje SNB zapadły tydzień przed kluczowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, na którym lista aktywów skupowanych w ramach QE może zostać (na wzór amerykański) rozszerzona o obligacje skarbowe.

Z punktu widzenia inwestorów giełdowych najciekawsze jest to, jak posunięcie SNB wpłynęło na poszczególne rynki akcji. Zakres reakcji był od skrajnie negatywnych (Szwajcaria: indeks spadł o 9%, bo umocnienie CHF to cios w eksporterów), poprzez obojętne, do pozytywnych (DAX +2%, bo osłabienie euro to dobry znak dla eksporterów). Nasz rynek znalazł się raczej bliżej tej dolnej granicy przedziału ze względu na 40 mld CHF kredytów hipotecznych w portfelach banków. Co prawda NBP i KNF zabrały się szybko za uspokajanie rynku, ale inwestorzy automatycznie zaczęli wyceniać potencjalne problemy (konieczność dokapitalizowania, mniejsze dywidendy itp.) niektórych banków komercyjnych. Poza tym kłopoty kredytobiorców "frankowych", to bardzo wdzięczny temat dla polityków przed tegorocznymi wyborami - ekonomiści boją się, że powrócą pomysły przymusowego przewalutowania kredytów hipotecznych na warunkach niekorzystnych dla banków.

W efekcie dawno już nie było takiego dysonansu w zachowaniu WIG i DAX

Korelacja między oboma indeksami stała się nagle mocno ujemna. Nie jest to z pewnością zjawisko normalne i trudno spodziewać się, by miało się utrzymać.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że sam DAX jest nieopodal szczytów hossy

Zresztą, jak już podkreślaliśmy w czwartek, błyskawiczne zdyskontowanie przez inwestorów potencjalnych problemów banków nie zmieniło układu sił na GPW w dłuższym horyzoncie czasowym. WIG pozostaje w trendzie bocznym, z opcją wybicia górą w kolejnych miesiącach. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na odporność indeksu małych spółek - wpisuje się w to w obserwowany przez nas stopniowy wzrost wskaźnika siły relatywnej tego segmentu rynku.

Warto też zwrócić uwagę na polskim rynku walutowym i pieniężnym. Tam - oczywiście poza skokowym umocnieniem franka - nie widać sygnałów destabilizacji. Kluczowy dla naszej gospodarki kurs euro pozostał poniżej lokalnego grudniowego szczytu. Rynek obligacji jest właściwie niewzruszony ostatnimi wydarzeniami.

Rentowność obligacji skarbowych pozostaje zaś w trendzie spadkowym

 

Reasumując, szokująca decyzja SNB to jeszcze nie koniec świata. Mimo krótkoterminowej paniki, nie zmieniła ona układu sił (sytuacji technicznej na wykresach) ani na GPW, ani tym bardziej na kluczowych rynkach zachodnich.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory