Raport tygodniowy: akcje podnoszą się po fali przeceny | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Raport tygodniowy: akcje podnoszą się po fali przeceny

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

 

 

GPW

Silne wyprzedanie na polskim rynku akcji, o którym obszernie informowaliśmy, okazało się - nie po raz pierwszy - sprzyjającymi warunkami do dynamicznego podniesienia się indeksów.  Dobra wiadomość jest taka, że mimo tego mocnego ruchu w górę wyprzedanie nie zamieniło się jeszcze w niebezpieczne wykupienie. Zarówno wskaźniki techniczne (RSI), jak i odsetek byków w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (50%) są póki co na neutralnych poziomach.

A co na dłuższą metę? W przypadku WIG-u wszystko rozgrywa się ciągle w ramach trendu bocznego. Po cichu liczymy, że w końcu nadejdzie chwila na wybicie górą...

Rys. 1. WIG w trendzie bocznym, czekamy na sygnały

Bacznie obserwujemy też sytuację na rynku małych spółek. Tam też - kroczek po kroczku - widać oznaki ocieplenia.

Rys. 2. Indeks sWIG80 stopniowo wychodzi z trendu spadkowego

 

Tym procesom towarzyszą pozytywne sygnały z polskiej gospodarki. Jak podał Eurostat, wskaźnik Economic Sentiment Index dla Polski zawędrował do poziomu najwyższego od maja 2011. Biorąc pod uwagę silną historyczną korelację z dynamiką PKB, można postawić diagnozę, że rodzima gospodarka zaczyna znów przyspieszać. To świetna wiadomość na początek roku.

Rys. 3. Wskaźnik ESI zapowiada przyspieszenie dynamiki PKB w Polsce

 

Już w poniedziałek - obszerna analiza trendów na rynkach wschodzących

 

Banki centralne

W środę poznamy najnowsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Wygląda na to, że obniżki stóp procentowych raczej nie będzie, bo Elżbieta Chojna-Duch (której głos był prawdopodobnie decydujący na poprzednim posiedzeniu) w ostatniej wypowiedzi dała do zrozumienia, że nie ma konieczności łagodzenia polityki. Nawet jednak bez kolejnych obniżek obecna sytuacja w polityce pieniężnej jest sprzyjająca dla rynku akcji.

Rys. 4. Październikowa obniżka stóp zaczyna oddziaływać pozytywnie na koniunkturę

Posiedzenie RPP będzie prologiem dla zaplanowanych na 22 stycznia decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Rosną oczekiwania na rozpoczęcie skupu obligacji skarbowych, choć warto zwrócić uwagę, że już w dotychczasowej (łagodniejszej) formie program QE prowadzi do pożądanego przez EBC wzrostu sumy bilansowej.

Rys. 5. W grudniu suma bilansowa EBC zaczęła wyraźnie rosnąć

Na marginesie warto wspomnieć, że europejskie QE jest jednym z głównych argumentów, dla których analitycy BofA Merrill Lynch zmienili w najnowszym raporcie nastawienie dla polskich akcji z "niedoważaj" na "neutralnie" (raport dotyczy głównie dużych spółek).

Z kolei dopiero pod koniec miesiąca (28/01) poznamy najnowsze decyzje Fedu. Kwestią otwartą jest termin rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory