Przegląd rynkowy: odreagowanie na giełdach | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Przegląd rynkowy: odreagowanie na giełdach

Polska, Rosja, Turcja – wszystkie te rynki podjęły próbę odreagowania spadków. Pytanie na ile trwałe jest ocieplenie nastrojów.

 

Polska

Sytuacja na polskim rynku akcji

Generalnie rzecz biorąc, krótkoterminowy cykl wzrostowy na warszawskim parkiecie jest kontynuowany. W środę nasz indeks nieważony znalazł się najwyżej od ok. trzech tygodni. Jednocześnie sprawdzone w bojach krótkoterminowe wskaźniki są nadal sporo poniżej szczytów krótkoterminowego cyklu, co sugeruje, że istnieje jeszcze potencjał do dalszej poprawy nastrojów. Przykładowo, odsetek byków w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych dopiero zaczął odbijać się od dna i daleko mu do niebezpiecznego pułapu 60% (wynosi 45%).

Bez wątpienia czynnikiem ryzyka dla krótkoterminowego cyklu wzrostowego jest napięta sytuacja na Ukrainie i groźba rosyjskiej inwazji.

Analizując sytuację, trzeba jednocześnie brać poprawkę na fakt, że zanim rozpoczęło się obecne odreagowanie, w okresie luty-marzec doszło do wyraźnego osłabienia kursów małych spółek. To zjawisko odróżnia sytuację od poprzednich korekt spadkowych z ubiegłego roku. Póki co odzyskiwanie utraconej siły relatywnej idzie „maluchom” dość opornie. Tej kwestii poświęcamy ostatnio sporo miejsca w analizach.

Rys. Siła relatywna sWIG80 względem WIG20  

Siła relatywna "maluchów" 

Wskaźnik siły relatywnej oblicza się, dzieląc wartości sWIG80 przez wartości WIG20

Turcja

Rys. BIST 100 (góra) i wskaźnik techniczny RSI (dół)

Indeks tureckiego rynku akcji 

Widać wreszcie sygnały ożywienia na rynku akcji w Stambule. Indeks BIST 100 zdołał wspiąć się na poziom najwyższy od niemal trzech miesięcy, co jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od jesieni ub.r. Wówczas odreagowanie spadków okazało się krótkotrwałe, pytanie jak będzie tym razem? Na krótką metę niepokoić może dość wysoki poziom wskaźnika RSI, który jest o krok od tzw. strefy wykupienia. We wrześniu i maju ub.r. pobyt RSI w tej strefie zapowiadał kłopoty. Pewną rolę mogą odegrać wyniki niedzielnych wyborów samorządowych (prognozowane jest zwycięstwo rządzącej partii AKP). Ten rok to także rok wyborów prezydenckich, zaplanowanych na sierpień. W sferze fundamentalnej widoczne jest osłabienie wskaźników takich jak tempo akcji kredytowej banków czy wydatki konsumpcyjne. Czynniki te były jednak dyskontowane przez rynek już w ubiegłym roku. Analitycy głowią się nad tym czy w II połowie roku nadejdzie poprawa koniunktury gospodarczej. Zagrożeniem dla pozytywnych scenariuszy pozostaje niezmiennie ograniczanie QE w USA (Turcja jest zaliczana do krajów najbardziej wrażliwych). Ciężko o odpowiedź na pytanie na ile negatywny wpływ został już uwzględniony w cenach. Warto obserwować notowania liry (jej ubiegłoroczna deprecjacja w dużym stopniu odpowiadała za straty zagranicznych inwestorów). Kurs tureckiej waluty względem dolara od kilku miesięcy puka w „sufit” w okolicy 0,46. Jego przebicie mogłoby zapowiadać trwalszy powrót tureckiej liry do łask.

Rys. Kursy tureckiej liry względem dolara (TRY/USD)  

TRY/USD 

Rosja

Rys. Indeks RTS

Rosyjski RTS 

Indeks RTS także podjął próbę odreagowania. Udało mu się nawet powrócić w okolice 1200 pkt., gdzie doszło wcześniej do wybicia w dół z kilkuletniego trendu bocznego. Na ile odreagowanie jest trwałe? Z jednej strony wyceny rosyjskich akcji należą do najniższych na świecie, są porównywalne z kryzysowymi poziomami z przełomu lat 2008/2009. Niektóre spółki zaczynają przeprowadzać skup własnych akcji. Z drugiej strony nad rynkiem ciąży groźba kolejnych agresywnych posunięć prezydenta Putina na Ukrainie. Już teraz rosyjska gospodarka słabnie (analitycy Sbierbanku prognozują zaledwie 0,2% wzrostu PKB w tym roku), a eskalacja konfliktu mogłaby tylko pogorszyć sprawę. Jeden z ministrów rosyjskiego rządu stwierdził, że hamowanie gospodarki to koszt „niezależnej polityki zagranicznej”, co pokazuje jakie są priorytety tamtejszych władz.

Złoto

Rys. Cena złota w dolarach (góra) i wskaźnik RSI (dół)

Notowania kontraktów terminowych na złoto 

Ostatnie osunięcie się cen szlachetnego metalu nadwątliło nieco wiarę w kontynuację ożywienia widocznego w poprzednich miesiącach tego roku. Trzeba przyznać, że póki co kurs złota nie zdołał sforsować żadnych kluczowych poziomów technicznych, takich jak sierpniowy szczyt lub opadająca linia trendu. Udeptywanie dna przed trwalszą zmianą trendu na wzrostowy zajmie być może zatem trochę czasu. Historycznie złoto było dobrym zabezpieczeniem w okresach, kiedy rynki akcji przeżywały okresy słabości. Inwestycja w złoto to zatem przynajmniej po części gra pod wyczekiwaną mocną korektę, np. na Wall Street.

 

Reasumując, indeksy giełdowe podnoszą się po niedawnych spadkach. O ile w Rosji i Turcji rynki odreagowują trwające od dłuższego czasu niekorzystne trendy, to na GPW można mówić o próbach powrotu do dominującego wcześniej trendu wzrostowego. Czynniki ryzyka dla pozytywnego scenariusza to m.in. niepewność co do postawy Moskwy względem Ukrainy oraz wygaszanie QE w USA. U nas zastanawia relatywna słabość małych spółek.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl  


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach

> komentarze bieżące nt. istotnych zjawisk na giełdzie i w gospodarce.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

 

 

 

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory