Przełom roku w pigułce: indeksy próbują odrabiać straty | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Przełom roku w pigułce: indeksy próbują odrabiać straty

Tomasz Hońdo, CFA

Starszy Analityk Quercus TFI S.A. tomasz.hondo@quercustfi.pl

Rynki zachodnie, po słabszej I połowie grudnia, sięgnęły po nowe rekordy hossy. U nas na nowe szczyty trzeba jeszcze poczekać.

Rynek akcji: w tyle za rynkami rozwiniętymi

W trakcie grudniowego schłodzenia nastrojów na GPW zakładaliśmy, że jest to kolejna, zdrowa korekta, po której indeksy powinny zacząć stopniowo powracać do trendu wzrostowego.

Na ile taki scenariusz się materializuje? Co ciekawe bardzo szybko zrealizował się na rynkach… zachodnich. Amerykański S&P500 czy też niemiecki DAX wykorzystały końcówkę roku do spektakularnego rajdu św. Mikołaja, z nawiązką odrabiając straty powstałe w trakcie korekty z I połowy grudnia.

Nasz rodzimy rynek póki co wypada na tym tle dość blado. Do jesiennych szczytów hossy ciągle sporo brakuje. Z takimi okresami relatywnej słabości GPW mieliśmy już do czynienia w ostatnich kilkunastu miesiącach (najbardziej widoczna była w końcu kwietnia ub.r.). Ostatecznie nasze rodzime indeksy (zwłaszcza małych i średnich spółek) prędzej czy później nadrabiały zaległości, sięgając po nowe szczyty hossy.

Gospodarka: w grudniu mała zadyszka, ale cały IV kwartał udany

Po serii coraz lepszych danych w poprzednich miesiącach tym razem pojawiło się pierwsze istotniejsze rozczarowanie. Wskaźnik PMI obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle spadł po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Oczywiście na razie nie ma sensu załamywać rąk z tego powodu – przecież nieprzerwana seria wzrostowa nie mogła trwać w nieskończoność. Ponadto jeśli pod uwagę weźmiemy nie tyle sam grudzień, lecz cały IV kwartał, dobra passa została podtrzymana. Jak sugeruje wykres dynamika polskiego PKB (która jest skorelowana z odczytami PMI) powinna być w IV kwartale jeszcze lepsza.

Rys. Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu i dynamika PKB

PMI i PKB 

Więcej na temat perspektyw dla koniunktury gospodarczej i rynku akcji w rozpoczynającym się roku napiszemy na początku przyszłego tygodnia.

Banki centralne: to będzie rok Janet Yellen

Styczeń będzie ostatnim miesiącem zasiadania Bena Bernanke na fotelu szefa Fedu. Potem miejsce to zajmie Janet Yellen (niebawem ma zakończyć się procedura zatwierdzenia jej nominacji), po której analitycy nie spodziewają się radykalnej zmiany kursu w polityce pieniężnej. Zgodnie z niedawnymi decyzjami Fed ostrożnie zaczyna ograniczać skup aktywów w ramach QE.

Na naszym rodzimym podwórku nie widać sygnałów powrotu presji inflacyjnej, co pozwala członkom RPP spać spokojnie. W grudniu oczekiwania inflacyjne konsumentów pozostały bardzo niskie (0,7% w ciągu 12 miesięcy).

Reasumując, nowy rok rozpoczynamy pod znakiem próby odrobienia strat z korekty spadkowej na naszym rynku akcji. Ożywienie gospodarcze trwa (w czym pomagają rekordowo niskie stopy procentowe), więc prędzej czy później indeksy powinny wspiąć się na nowe szczyty. Jednocześnie słabszy odczyt PMI ostrzega, że być może teraz polski PKB będzie przyśpieszał w mniej spektakularnym tempie niż w ostatnich kilku kwartałach, a to każe stonować oczekiwania odnośnie stóp zwrotu z akcji w całym 2014 r. 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory