szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

04-10-2019

Prezesi w USA wyjątkowo pesymistyczni

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Na naszym portalu specjalizujemy się m.in. w rozmaitych wskaźnikach nastrojów/zaufania. Właśnie w nasze ręce trafił kolejny ciekawy indykator z tej serii.

Firma Conference Board - której barometr zaufania konsumentów często przytaczamy na naszych łamach - publikuje również wyniki dużo mniej znanego sondażu wśród prezesów (CEO - chief executive officer) amerykańskich firm.

Okazuje się, że wg najnowszego odczytu oczekiwania prezesów odnośnie wzrostu gospodarczego w kolejnych sześciu miesiącach ... runęły do jednego z najniższych poziomów w historii sondażu sięgającej lat 70. (!).

I tu pojawia się pytanie - jak to interpretować? Z jednej strony historycznie tak niskie odczyty oznaczały rychłą (lub nawet trwającą już) recesję za oceanem.

Ale jeśli nałożymy na to wykres indeksu S&P 500, okaże się, że wnioski z czysto rynkowego punktu widzenia są dalekie od jednoznacznego pesymizmu. W zasadzie wyraźnie "niedźwiedzi" jest tylko przypadek z 2001 roku, kiedy giełdy były dopiero po pierwszej fali bessy i czekała je kontynuacja spadków. Ale już w 2008 roku tak kiepskie nastroje CEO pojawiły się już w okolicach panicznej wyprzedaży na jesieni 2008 (a więc po roku od rozpoczęcia bessy!). Pozostałe dwa przypadki (1991, 1979/80) są z kolei bardziej "bycze" niż "niedźwiedzie".

No cóż, mamy kolejny wskaźnik i kolejną sugestię, że nasuwająca się ostatnio coraz częściej wizja recesyjnej bessy nie jest wcale jedynym możliwym scenariuszem...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna