szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

04-08-2020

Polskie akcje rekordowo tanie w porównaniu z rynkami wschodzącymi

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Od czego zależy koniunktura giełdowa na rynkach wschodzących (emerging markets)? Okazuje się, że przede wszystkim od tzw. warunków finansowych (financial conditions) w USA, przez które rozumieć należy głównie poziom rentowności amerykańskich obligacji i spready na rynku obligacji korporacyjnych. Im niższe stopy i im węższe spready (czyli im większy apetyt inwestorów na papiery emitowane przez firmy), tym lepiej również dla rynków wschodzących.


Indeks warunków finansowych Goldman Sachs bazuje na pięciu komponentach, z których największą wagę mają dwa: nominalna rentowność obligacji 10-letnich oraz wybrany spread z rynku obligacji korporacyjnych (rentowność wybranej kategorii papierów firm minus rentowność obligacji skarbowych). Koncepcja wykresu zainspirowana przez @TimmerFidelity.

Z rynków wschodzących prosta droga na GPW (nasz rynek wg najważniejszej klasyfikacji firmy MSCI zaliczany jest ciągle do emerging markets). A w tym przypadku okazuje się, że rodzimy indeks ma wyjątkowo duże zaległości względem benchmarku rynków wschodzących. Z poniższego wykresu wynikałoby, że owe zaległości sięgają nawet 50% (!).

To samo można powiedzieć, jeśli spojrzymy nie tyle na same indeksy, co na wyceny akcji. Okazuje się, że prognozowane P/E (cena/zysk) na GPW jest o ponad 4 pkt. niżej niż analogiczny wskaźnik w przypadku emerging markets. Z czymś takim jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Zaległości zdarzały się w ostatnich latach, ale nigdy nie osiągnęły dotąd takich rozmiarów.

Reasumując, rynkom wschodzącym ewidentnie pomagają luźne warunki finansowe w USA (niskie stopy procentowe, niska rentowność obligacji, wąskie spready). Szkoda tylko, że w stosunkowo niewielkim stopniu korzysta na tym rodzimy rynek - ale może w którymś momencie zaległości zmienią się w potencjał do wykorzystania?


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

S&P 500 powrócił na rekordowe poziomy. Kiedy to samo uda się WIG-owi?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna