Polska, Rosja, Turcja - jakie sygnały płyną z ich gospodarek? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Polska, Rosja, Turcja - jakie sygnały płyną z ich gospodarek?

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

Polska, Rosja i Turcja – w tych krajach mogą inwestować za pośrednictwem funduszy klienci Quercusa. W oparciu o raport analityczny ekonomistów UniCredit prezentujemy najważniejsze trendy panujące w tamtejszych gospodarkach, które mogą mieć duże znaczenie dla lokalnych rynków akcji.

Finanse publiczne

Polska: pod względem deficytu budżetowego i wielkości długu nasz kraj prezentuje się najgorzej z całej trójki. W 2014 r. deficyt ma sięgnąć prawie 4% PKB, a dług publiczny nawet po umorzeniu obligacji odebranych OFE przekraczać będzie 51% PKB.

Rosja: kraj ma symboliczny deficyt budżetowy (0,7% PKB) i niewielki dług publiczny (11,7%).

Turcja: pośrodku stawki. W przyszłym roku dług publiczny wyniesie ok. 37% PKB przy deficycie budżetowym równym 3,5% PKB.

Inflacja i polityka banku centralnego

Polska: nasz kraj ma zdecydowanie najniższą inflację w całej trójce: 1,1% r/r. UniCredit spodziewa się utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie co najmniej do III kw. 2014 r.

Rosja: na przestrzeni ostatnich kilku lat inflacja się normalizuje. Ponad 6% r/r to jednak ciągle nieco powyżej celu inflacyjnego (5-6%). Szefowa banku centralnego Elvira Nabiullina dystansuje się od obniżek stóp.

Turcja: niepokojąco wysoka inflacja (ponad 6% w tym roku) i osłabienie waluty sprawiają, że ekonomiści nie sądzą, by bank centralny mógł wesprzeć koniunkturę gospodarczą. Wręcz przeciwnie, możliwe są podwyżki stóp procentowych.

Rachunek obrotów bieżących (current account)

Polska: deficyt obrotów bieżących pozostanie pod kontrolą – w 2014 r. ma wynieść 2,6% PKB.

Rosja: kraj jako jedyny w analizowanej trójce ma nadwyżkę: 2,1% w tym roku i 0,7% w przyszłym.

Turcja: od dawna piętą achillesową Turcji jest duży deficyt obrotów bieżących, sięgający 6,1% w tym roku i 7,1% w przyszłym (jedną z przyczyn jest duży import surowców energetycznych). To co niepokoi ekonomistów, to fakt, że deficyt ten w coraz większym stopniu finansowany jest poprzez napływ krótkoterminowego kapitału, który może równie szybko zacząć się wycofywać.

Napływy kapitału do Turcji

Napływy kapitału 

Zdaniem UniCredit wobec oczekiwanego przykręcenia kurka z pieniędzmi przez amerykański Fed Turcji coraz trudniej będzie pokrywać duży deficyt w obrotach. Już teraz uruchomiły się tzw. mechanizmy dostosowawcze: od maja lira osłabiła się o 15% względem koszyka walut, a jednocześnie osłabła akcja kredytowa w kraju. UniCredit sądzi, że to dopiero początek procesów dostosowawczych – mogą potrwać jeszcze przez kilka kwartałów.

Wzrost gospodarczy

Polska: zdaniem UniCredit tempo wzrostu gospodarczego będzie przyśpieszać w IV kw. br. i w początkowym okresie 2014 r., co jest spójne z założeniami przyjętymi w naszych własnych analizach. Prognoza UniCredit mówi o 1,3% wzrostu PKB w tym roku o 2,3% w przyszłym. Motorem ożywienia ma być na razie eksport. W przyszłym roku ma się dodatkowo rozkręcić popyt krajowy – to warunek dalszego ożywienia.

Wzrost polskiego PKB r/r w kolejnych kwartałach wg UniCredit

PKB r/r 

Rosja: wzrost gospodarczy jest powolny i taki ma pozostać w przyszłym roku – prognozuje UniCredit (PKB +1,7% w br. i +1,8% w przyszłym). Ekonomiści banku nie wierzą we wzrost kluczowych dla Rosji cen ropy naftowej w najbliższych latach. Jednocześnie twierdzą, że kraj boryka się z problemem strukturalnym, jakim były lata niedoinwestowania.

Turcja: zdaniem UniCredit tempo wzrostu PKB w przyszłym roku zmaleje niemal o połowę – z 3,9% do 2,0%. Zaważy na tym wspomniane spowolnienie akcji kredytowej i brak pola manewru dla banku centralnego. Osłabienie koniunktury byłoby jeszcze głębsze, gdyby nie rosnący eksport (czemu sprzyja słabnąca lira) i wydatki rządowe. Politycy będą stymulować gospodarkę przed wyborami samorządowymi w marcu i prezydenckimi w lecie.

 

KONKLUZJE:

  • na tle omawianej trójki krajów Polska prezentuje się najlepiej jeśli chodzi o bieżące momentum w gospodarce (nasza gospodarka ma miarowo przyśpieszać w kolejnych kwartałach) i niską inflację;
  • mocną stroną Rosji jest z kolei niskie zadłużenie, ale tempo wzrostu gospodarczego jest silnie uzależnione m.in. od sytuacji na rynku ropy naftowej;
  • Turcja w tym roku rozwija się co prawda najszybciej z całej trójki, ale w kolejnych kwartałach tempo wzrostu będzie pod silną presją ze względu na trudności z finansowaniem dużego deficytu obrotów bieżących i koniecznością powrotu do stanu równowagi w gospodarce. Według prognoz Quercusa poprawa nadejdzie w drugiej połowie 2014 r. - wówczas dynamika PKB powinna przyspieszyć na nowo do powyżej 4%. 

 

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory