28-02-2016
Polska : Świat 2:0
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.
Nie jest źle, choć oczywiście zawsze mogłoby być lepiej. Bez ostatniego dnia lutego, po 2 miesiącach nowego roku, jest tak: WIG -1,5%, S&P500 -4,7%, DAX -11,5%.
Nasze akcje próbują łapać kontakt z rzeczywistością po bardzo trudnym okresie od maja 2015 r. Pomagają przede wszystkim niskie wyceny. Mnóstwo spółek notowanych jest przy wskaźniku P/E'16 na poziomie 10. Stopa dywidendy w wielu przypadkach wynosi 5-8%. A więc drogo nie jest (po ostatnich 2 ciężkich latach).
Prym nadal wiedzie złoto, chociaż teraz jakby trochę zaczęło odpoczywać po rajdzie z pierwszych tygodni br. Cały czas uważamy, że dalszy wzrost ceny kruszcu jest możliwy, ale najpierw powinna się dokonać jakaś konsolidacja przy obecnych poziomach.
Szokują nas natomiast znowu rentowności niemieckich obligacji. Tamtejsze 10-latki oferują „aż” 0,15%. Innymi słowy – inwestor, który kupuje te instrumenty, godzi się na to, aby przez kolejne 10 lat otrzymywać 0,15% dochodu rocznie. I to bez względu na czynniki ryzyka, typu Brexit, napięcia geopolityczne etc. Taka sytuacja wydaje nam się absurdalna, choć przyznać musimy, że w krótkim terminie rentowność niemieckich papierów może się znaleźć na jeszcze niższym poziomie.
Wracając do naszej GPW – jesteśmy w trakcie sezonu wynikowego. Chyba na razie jakiś większych niespodzianek uniknęliśmy. No może poza gigantycznymi odpisami dokonywanymi przez niektóre spółki.
Reasumując, cały czas polskie akcje zachowują się poprawnie na tle innych rynków. Powód jest prosty – przez ostatnie 2 lata mocno odczuwaliśmy skutki konfliktu na Ukrainie i działań naszych polityków.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
ZOBACZ TAKŻE ...
- Początek końca frankowej sagi?
- Emisje akcji dwóch banków wyssały popyt z GPW
- Polskie akcje znowu są dość tanie
- Złoty słabnie -> możliwa korekta
- WIG już na plusie, czyli cuda na Książęcej
- Początek roku z niespodziankami: złoto +16%, Polska mocniejsza od zagranicy
- Rozpoczęło się polowanie na polskie spółki
- Rok 2015 za nami – banki i energetyka w dół, średnie i mniejsze spółki w górę
- Czyżby Mikołaj jednak o nas nie zapomniał?
- Czas na pierwsze podsumowania roku 2015