Podwyżki stóp w USA odsuną się w czasie? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Podwyżki stóp w USA odsuną się w czasie?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

Chociaż na pierwszy rzut oka rynki finansowe zdają się być chaotyczne, to jednak na dłuższą metę obowiązuje na nich niekiedy wręcz zaskakująco prosta logika. Dobrym tego przykładem jest koniunktura na amerykańskim rynku akcji, gdzie wszystko rozgrywa się według logicznego scenariusza podyktowanego przez politykę pieniężną. Kiedy Fed prowadził ultra luźną politykę (QE3), ceny akcji rosły jak na drożdżach. Kiedy jednak bank centralny skończył z QE i zapowiedział podwyżki stóp procentowych na horyzoncie, umacniający się pod wpływem tych zapowiedzi dolar zaczął schładzać koniunkturę (czego najnowszym dowodem jest marcowy raport z rynku pracy – wzrost zatrudnienia okazał się najsłabszy od grudnia 2013 r.), zaś indeks S&P 500 de facto przestał rosnąć.

Skoro wszystko rozgrywa się w tak logiczny sposób, to warto iść dalej tym tropem i zastanowić się nad perspektywami na przyszłość. Do tej pory Fed zdawał się ignorować lub traktować jako przejściowe czynniki takie jak umocnienie dolara i załamanie w sektorze naftowym. Jeśli jednak marcowy raport z rynku pracy jest pierwszym sygnałem, że te czynniki zaczynają przekładać się na przyrost zatrudnienia w gospodarce, to tego trendu Fed już nie mógłby zignorować (jednym z jego ustawowych zadań jest dążenie do pełnego zatrudnienia).

W tym miejscu można wyobrazić sobie prosty scenariusz: (1) podwyżka stóp odsuwa się w czasie; (2) znika presja na umocnienie dolara, a może nawet dochodzi o jego osłabienia; (3) koniunktura przestaje się schładzać i mamy „happy end” (przynajmniej do czasu gdy Fed zabiera się znowu za normalizację polityki i nie przeszkadza mu w tym QE w strefie euro; warto dodać, że w przyszłym roku bank będzie musiał dodatkowo zdecydować czy chce nadal rolować wygasające obligacje w portfelu – jeśli nie, oznaczałoby to stopniowe odwrócenie operacji QE i spadek sumy bilansowej).

Reasumując, ewentualne trwalsze zahamowanie szybkiego wzrostu zatrudnienia w USA mogłoby się okazać o tyle korzystne, że odsunęłoby w czasie podwyżkę stóp procentowych.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory