szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

25-08-2021

Podwojenie S&P 500 i co dalej?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W trakcie pandemicznego krachu pisaliśmy o najszybszym w historii tempie spadku amerykańskiego S&P 500. Potem pisaliśmy o rekordowym tempie odrobienia strat. A teraz można mówić o rekordowym ... podwojeniu wartości amerykańskiego benchmarku, licząc od dna wyprzedaży. Tym razem osiągnięcie tego celu zajęło indeksowi zaledwie 353 sesje, podczas gdy poprzedni rekord wynosił 542 dni robocze.

Trzeba przy tym wspomnieć, że podwojenie wartości od dna bessy do kolejnej bessy (rozumianej jako co najmniej 20-proc. przecena) to stosunkowo rzadkie historycznie zjawisko - od lat 50. XX wieku odnotowaliśmy je łącznie 6 razy. Niektóre rynki byki w ogóle nie osiągnęły tego celu w trakcie swego życia.

Nasuwa się pytanie - co dalej? Prześledziliśmy dalsze zachowanie S&P 500 i okazuje się, że ... brak tu jednoznacznego historycznego wzorca. W najświeższych przypadkach (lata 2011 i 2007) po podwojeniu swej wartości indeks zaczynał stopniowo chylić się ku głębszej korekcie. Ale jeśli cofnąć się jeszcze bardziej w przeszłość, można znaleźć też dwa przypadki, gdy benchmark zdołał potem wykrzesać z siebie jeszcze potencjał wzrostowy. Ogólnie uśredniona ścieżki na przestrzeni pierwszych 200. sesji oscyluje wokół zera.

Reasumując, (rekordowe) podwojenie wartości S&P 500 od dna koronakrachu to kolejny kamień milowy na drodze hossy. Historyczny bilans po poprzednich takich osiągnięciach amerykańskiego indeksu wygląda neutralnie. Innymi słowy przeciętnie rzecz biorąc opłacało się raczej nadal trzymać akcje, ale warto było również mieć miejsce w portfelu na ewentualne tańsze zakupy w horyzoncie ok. trzech miesięcy.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

IV kwartał jako całość przyniesie indeksowi S&P 500:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna